مکمل تقویت قوای جنسی

فلوراید تراپی دندان، روشی طلایی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان!

فلوراید تراپی دندان، روشی طلایی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان!

فلوراید یک ماده معدنی طبیعی است که به ایجاد دندان های محکم و جلوگیری از حفره کمک می کند. دهه های متمادی از فلوراید به عنوان درمانی مهم برای حفظ سلامت دندان ها استفاده می شده است. فلوراید از مینای دندان محافظت می کند و نقش موثری در جلوگیری از آسیب باکتری ها به دندان و لثه دارد.

دندانپزشکان بر این عقیده هستند که اگر دندان در معرض خطر پوسیدگی و یا ایجاد حفره قرار داشته باشد، بهترین روش درمانی استفاده از فلوراید است. به طور کلی، حفره ها زمانی ایجاد می شوند که باکتریها بر روی دندان ها و لثه ها جمع شوند و لایه چسبناکی را تشکیل دهند. این پلاک ها حالت اسیدی پیدا می کنند و با فرسایش بافت دندان سبب ایجاد حفره می شوند. اگر بافت دندان بکشد، این باکتریها می توانند به لثه آسیب وارد کنند. یکی از روشهای درمانی برای محافظت از دندان استفاده از فلوراید تراپی دندان است.

دهان و دندانشما می توانید جهت خرید محصولات دهان و دندان از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

روش درمانی فلوراید تراپی دندان

فلوراید تراپی دندان یک روش حرفه ای برای شستشوی دندان است. اگر این روش درون مطب دندانپزشک انجام شود ( که ترجیح داده می شود این کار توسط دندان پزشک صورت گیرد) ابتدا دندان با برس و خمیر تمیز می شود و سپس ماده حاوی فلوراید به دندان ها مالیده می شود. بهتر است تا چندین ساعت پس از این درمان چیزی خورده نشود.

گاهی داندانپزشک ژل و یا دهان شویه ایی را برای بیمار تجویز می کند تا دندان و دهان خود را شستشو دهد. همچنین، خمیر دندان های استاندارد حاوی مقدار زیادی فلوراید هستند. در این روش از بیمار خواسته می شود تا از محصولاتی که پزشک تجویز می کند استفاده کنند و تا 30 دقیقه از خوردن و آشامیدن خوداری کند تا فلوراید موجود در این محصولات جذب دندان شود.

دهانشویه آنتی‌پلاک میسویک
sensetive text 1

هر چند وقت یکبار باید فلوراید تراپی دندان انجام شود؟

انجمن دندانپزشکی آمریکا با توجه به نوع دندانها و وضعیت سلامتی آنها استفاده از فلوراید تراپی را هر 3، 6 و یا 12 ماه توصیه می کند. اگر پزشک تشخیص دهد که دندان شما در معرض پوسیدگی قرار دارد، ممکن است ژل شستشوی حاوی فلوراید را برای شما تجویز کند که باید به طور منظم در خانه مورد استفاده قرار گیرد. به این موضوع توجه داشته باشید که موارد زیر می توانند خطر ایجاد پوسیدگی دندان را افزایش دهند:

 • مصرف بیش از حد مواد مخدر یا الکل
 • اختلال خوردن
 • بهداشت دهان و دندان ضعیف
 • عدم مراقبت حرفه ای دندانپزشکی
 • رژیم غذایی نامناسب
 • خشکی دهان یا کاهش بزاق
 • مینای دندان ضعیف

شما با مصرف آب، غذای پخته شده در آب، ماهی و شیر می توانید به تامین فلوراید بدن کمک کنید و سلامتی دندانهای خود را ارتقا ببخشید. مقدار روزانه مصرف فلوراید ( بر طبق تحقیقات کلینیک مایو) به شرح زیر است:

 • تولد تا 3 سالگی: 1/0 تا 5/1 میلی گرم
 • 4 تا 6 سالگی: 1 تا 5/2 میلی گرم
 • 7 تا 10 سالگی: 5/1 تا 5/2 میلی گرم
 • بزرگسالان: 5/1 تا 4 میلی گرم

فلوراید تراپی دندان کودکان

فلوراید تراپی دندان برای کودکان زیر 3 سال مجاز نیست. اگر کودک شما بالای 3 سال است می توانید با مراجعه به مطب دندانپزشک برای فلوراید تراپی دندان اقدام کنید. همچنین می توانید این کار را در منزل انجام دهید. برای اینکار با ابتدا بر نحوه مسواک زدن کودکان نظارت داشته باشید. یک لایه نازک از خمیردندان حاوی فلوراید را روی مسواک بزنید و از کودکان بخواهید دندان های خود را مسواک بزنند. به این نکته توجه داشته باشید که نباید بیشتر از یک دانه برنج باشد. استفاده از خمیرداندان حاوی فلوراید به کودکان 3 تا 6 ساله توصیه می شود، در این مسیر مراقبت باشید که کودک در هین مسواک زدن خمیر دندان را تف نکند.

فلوراید تراپی دندان کودکان زیر دوسال

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، انجام اینکار برای کودکان زیر دوسال مجاز نیست. کودکان زیر دوسال نباید از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنند.

دهانشویه جنرال بدون الکل وی‌وانsabz

مزایای فلوراید تراپی دندان

در این روش فلوراید به سطح دندان تزریق می شود و همین امر خطر پوسیدگی دندان را به میزان چشمگیری کاهش می دهد. همچنین، فلوراید تراپی از رشد باکتری های مضر در درون دهان جلوگیری می کند و این امر نقش موثری در جلوگیری از ایجاد حفره در دندان دارد.

دندانپزشکان به این موضوع اشاره می کنند که فلوراید نمی تواند پوسیدگی دندان را از بین ببرد، اما می تواند با ایجاد مینای دندان قوی از نفوذ پوسیدگی به قسمتهای عمیق دندان جلوگیری کند.

فلوراید تراپی دندان از چه سنی آغاز می شود؟

یکی از سوالات پرتکرار در این زمینه این است که فلوراید تراپی دندان از چه سنی آغاز می شود. بهتر است بدانید که استفاده از فلوراید برای کودکان بالای 3 سال و بزرگسالان مفید است. هر چقدر کودکان زودتر از این ماده معدنی استفاده کنند، خطر پوسیدگی کاهش بیشتری پیدا می کند. مطالعه ای در ابعاد وسیع نشان داد کودکانی که به مدت یک سال تحت درمان با فلوراید قرار گرفتند، تقریبا 43 درصد کمتر از دیگران در معرض پوسیدگی دندان قرار داشتند.

عوارض جانبی

این روش، مانند هر روش درمانی دیگر می تواند عوارض جانبی به همراه داشته باشد. استفاده بیش از حد فلوراید می تواند به بافت دندان ها آسیب وارد کند. برخی از این عوارض به شرح زیر هستند:

 • لکه های سفید روی دندانهای اصلی
 • لکه بینی و حفره روی دندان ها
 • مشکلات هموستاز استخوان

همچنین، اگر فلوراید به درون بدن برود، خطر مسمومیت وجود دارد و مشکلات زیر را برای فرد به وجود می آورد:

 • حالت تهوع
 • اسهال
 • خستگی
 • تعرق مفرط

بنابراین، برای نتیجه بهتر باید طبق دستور العمل پزشکان از روش فلوراید تراپی دندان استفاده کنید.

برای تهیه انواع  مکملهای دارویی به سایت داروخانه آنلاین مراجعه کنید!

داروخانه آنلاین با فراهم سازی بستر امن اینترنتی این امکان را فراهم ساخته است تا تنها با یک کلیک از منزل و یا محل کار محصول مورد نظر خود را سفارش دهید و در کمترین زمان ممکن محصول را درب منزل تحویل بگیرید. مشاوره های داروخانه آنلاین در خدمت شما هستند تا اطلاعات لازم را در مورد انواع مکملها به طور رایگان در اختیار شما قرار دهند.

مجله سلامت داروخانه آنلاین محصولات زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.