مکمل تقویت قوای جنسی

رژیم غذایی سنگ صفرا، رژیمی که به سلامتی شما کمک می کند!

رژیم غذایی سنگ صفرا، رژیمی که به سلامتی شما کمک می کند!

کیسه صفرا اندامی است که در زیر کبد قرار گرفته است. گاهی این اندام دچار مشکلاتی مانند سنگ کیسه صفرا و یا سرطان می شود و همین امر مشکلات زیادی را برای سلامتی به وجود می آورد. بسیاری از کارشناسان بر این باور هستند یکی از دلایلی که سبب می شود کیسه صفرا آسیب ببیند پیروی از رژیم غذایی ناسالم است. به همین دلیل، کسانی که به رژیم غذایی خود اهمیت بدهند کمتر دچار مشکلات حاد در سلامتی کبد می شوند. کارشناسان به این موضوع اشاره می کنند بهتر است افراد با غذاهایی که برای سلامتی شان مضر است آشنایی داشته باشند و در صورت ابتلا به سنگ صفرا از رژیم غذایی سنگ صفرا پیروی کنند.

آیا کیسه صفرا سالم نیازمند رژیم غذایی خاصی است؟

بهتر است بدانید هیچ رژیم مخصوص و ویژه ای برای حفظ سلامت کیسه صفرا وجود ندارد، بلکه کارشناسان توصیه می کنند افراد از برخی از غذاها استفاده نکنند. زیرا مصرف برخی از غذاها مانند غذاهای آماده و فست فود خطر ابتلا به بیماری های مزمن از جمله سنگ کیسه صفرا را افزایش می دهد.

رژیم غذایی سنگ صفرا

سنگ صفرا چیست؟

قبل از آنکه بخواهیم در مورد رژیم غذایی سنگ صفرا صحبت کنیم بهتر است به این موضوع اشاره کنیم سنگ صفرا چیست. سنگ صفرا به توده های چربی گفته می شود که مانند سنگ سفت شده اند. مصرف بیش از حد لبنیات می تواند منجر به تشکسل سنگ کیسه صفرا شود. گاهی سنگ کیسه صفرا کوچک است و گاهی سنگ آن بزرگ است. هر چقدر سنگ کیسه صفرا بزرگ تر باشد، به همان اندازه دفع آن دردناک تر است. با افزایش سن خطر بروز سنگ صفرا افزایش پیدا می کند. موارد دیگری که خطر بروز سنگ صفرا را افزایش می دهند بدین شرح است:

 • اضافه وزن
 • ابتلا به بیماری دیابت
 • بارداری
 • استعمال دخانیات
 • کاهش ناگهانی وزن
 • استفاده از قرص های ضد بارداری
 • مصرف بیش از اندازه قرص های ضد بارداری
 • پیروی از رژیم غذایی پرچرب

پیروی از رژیم غذایی کیسه صفرا باعث می شود تا افراد بتوانند سلامتی خود را حفظ کنند ( برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید مقاله سنگ صفرا چیست و چگونه درمان می شود؟ را مطالعه کنید).

وظایف کیسه صفرا در هضم غذا

یکی از سوالات پرتکراری که پرسیده می شود در این زمینه است کیسه صفرا چه نقشی در بدن دارد. اگر بخواهیم پاسخ سریع به این سوال بدهیم باید بگوییم کیسه صفرا به هضم غذا در بدن کمک می کند. در این کیسه مایعی وجود دارد، که پس از ورود غذا به روده کوچک، به داخل روده ها سرازیر می شود و همین امر هضم غذا را تسریع می بخشد. اگر فردی مبتلا به سنگ کیسه صفرا باشد باعث می شود تا مجاری ورود مایع به درون روده کوچک مسدود شود و همین امر مشکلاتی نظیر نفخ، احساس بیماری، تهوع و استفراغ را در پی خواهد داشت.

پیروی از رژیم غذایی سنگ صفرا

بهتر است بدانید رژیم غذایی سنگ صفرا وجود ندارد که به طور خاص برای این بیماری تجویز شده باشد. اما کارشناسان به این موضوع اشاره می کنند پیروی از رژیم غذایی سالم نقش بسیار مهمی در حفظ سلامت صفرا دارد و به دفع سنگ صفرا کمک می کند. بیماران مبتلا به سنگ کیسه صفرا به این موضوع اشاره می کنند مصرف برخی از غذاها حال آنها را بدتر می کند و یا باعث می شود درد آنها شروع شود. به همین دلیل، پیروی از رژیم غذایی برای سلامتی مفید است.

آیا پس از عمل جراحی باید از رژیم غذایی سنگ صفرا پیروی کنم؟

با توجه به این موضوع که سنگ کیسه صفرا معمولا با عمل جراحی درمان می شود، این سوال پرسیده می شود که ایا رژیم غذایی سنگ صفرا پس از عمل جراحی ضروری است. پاسخ به این سوال منفی است. اما پزشک همواره یادآوری می کند کسانی که رژیم غذایی سالم نقش بسیار مهمی در حفظ سلامتی آنها دارد. به طور مثال، یکی از مواردی که این افراد باید مد نظر قرار دهند کاهش وزن است. بهتر است این افراد با رژیم غذایی مناسب وزن خود را کاهش دهند و به وزن متعادل برسند.

رژیم غذایی سنگ صفرا

نکات لازم برای پیروی از یک رژیم غذایی سالم

فارغ از اینکه شما سنگ کیسه صفرا داشته اید یا اینکه می خواهید از رژیم غذایی سنگ صفرا پیروی کنید یا خیر، بهتر است به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • روزانه حداقل 8 لیوان آب بنوشید.
 • روزانه میوه و سبزیجات مصرف کنید.
 • روزانه یک یا دو لیوان شیر مصرف کنید ( مراقب باشید از محصولات پر چرب استفاده نکنید)
 • مواد غذایی پر فیبر مانند لوبیا، میوه و سبزیجات، جو دوسر، محصولات سبوس دار را به رژیم غذایی خود بیافزایید.
 • از کربوهیدرات ماستفاده کنید.
 • مصرف غذاهای پرچرب و محصولات حیوانی مانند کره، پنیر را محدود کنید و از کیک، بیسکویت و شیرینی بیش از حد استفاده نکنید.
 • روغن زیتون و روغن آوکادو را به رژیم غذایی خود بیافزایید.
 • از آجیل و حبوبات استفاده کنید.

رژیم غذایی سالم به چه رژیمی گفته می شود؟

زمانی که صحبت از رژیم غذایی سنگ صفرا می شود این سوال مطرح می شود که رژیم غذایی سالم چیست. بهتر است بدانید رژیم غذایی سالم به رژیم هایی گفته می شود که در آنها از میوه، سبزیجات تازه، لبنیات کم چرب، آجیل و حبوبات استفاده می شود. همچنین، مصرف چربی ها در این رژیم به میزان زیادی کاهش پیدا می کند.

رژیم غذایی ناسالم چه رژیمی است؟

رژیم غذایی ناسالم به رژیمی گفته می شود که در آن از تخم مرغ، نمک، ترشی، غذاهای آماده، گوشت های فرآوری شده، نوشابه و غلات تصفیه شده به وفور استفاده می شود.

رژیم غذایی سنگ صفرا

اکنون بهتر است از رژیم غذایی سنگ صفرا صحبت کنیم. برای رعایت این رژیم بهتر است وعده های غذایی خود را کوچکتر کنید و از غذاهای حجم زیاد استفاده نکنید. به رژیم غذایی خود توجه داشته باشید  و زمانی که متوجه شدید هر یک از غذاها باعث می شود حال شما بدتر شود آن را از رژیم غذایی تان حذف کنید. اولین قدم برای پیروی از رژیم غذایی سنگ صفرا کاهش مصرف چربی است که در ادامه به آن می پردازیم.

کاهش مصرف چربی در رژیم غذایی سنگ صفرا

غذاهای پرچرب از جمله غذاهایی هستند که به کبد و کیسه صفرا آسیب می رسانند و این موضوع برای کسانی که به بیماری های کیسه صفرا مبتلا هستند حادتر است. مصرف غذاهای چرب باعث ایجاد مدفوع استاتراوره می شود که مدفوع چرب است و نشان دهنده عدم هضم غذاست. یکی از بهترین روش ها برای رژیم غذایی سنگ صفرا استفاده از روغن های طبیعی مانند روغن زیتون است. همچنین، بهتر است از محصولات لبنی کم چرب استفاده شود.

استفاده از غذاهای گیاهی

یکی دیگر از مواردی که در رژیم غذایی سنگ صفرا مد نظر قرار می گیرد استفاده از غذاهای گیاهی است. آنتی اکسیدان ها مواد خوبی هستند تا از بیماری سنگ صفرا جلوگیری کنند. ویتامین ث و ویتامین ایی از آنتی اکسیدان های قوی هستند. به همین دلیل، توصیه می شود از رژیم غذایی حاوی آنتی اکسیدان ها پیروی کنید.

مصرف پروتئین خالص

پروتئین خالص به رشد بافت های بدن کمک می کند و باعث می شود افراد مدت زیادی احساس سیری داشته باشند. همین امر میزان مصرف غذاها را به درون بدن کاهش می دهد. مرغ، ماهی و محصولات حاوی سویا از موادی پروتئین دار هستند و به ارتقا سلامتی کمک می کنند.

مصرف فیبر

فیبر یکی دیگر از مواد مغذی است که می تواند برای رژیم غذایی سنگ صفرا پیشنهاد می شود. فیبر باعث می شود تا وزن به میزان زیادی کاهش پیدا کند و مواد زائد را از بدن خارج می سازد. میوه، سبزیجات، غلات کامل و آجیل و دانه ها حاوی فیبر هستند.

موارد دیگر

تحقیقات نشان می دهند استفاده از کلسیم، ویتامین ث، منیزیم و فولات به کسانی که می خواهند از رژیم غذایی سنگ صفرا پیروی کنند پیشنهاد می شود.

خرید مکمل‌های دارویی

برای خرید قرص کلسیم، قرص ویتامین سی، قرص منیزیم و قرص اسید فولیک می توانید به سایت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.