مکمل تقویت قوای جنسی

نقش رژیم سیب زمینی در لاغری بدن

رژیم سیب زمینی

افرادی که قصد کاهش وزن و لاغری را دارند به سراغ رژیم های متفاوتی می روند. بسیاری از افراد به دنبال رژیم هایی هستند که آنها را در مدت زمانی کوتاه به نتیجه برساند. یکی از رژیم هایی که می‌تواند در مدت زمان کوتاهی به کاهش وزن بیانجامد رژیم سیب زمینی است. در ادامه با این رژیم و مزایای آن بیشتر آشنا می شوید.

رژیم سیب زمینی چیست؟

رژیم سیب زمینی به شکلی سریع می تواند به کاهش وزن کمک کند. همانطور که از نام این رژیم پیداست سیب زمینی منبع اصلی دریافت کالری در آن می باشد. طرفداران این رژیم اعتقاد دارند با استفاده از آن می توانند هر هفته حدود ۵۰۰ گرم وزن کم کنند. رژیم سیب زمینی انواع متنوعی دارد؛ در ساده ترین شکل آن فرد چند روز به جز سیب زمینی نمی خورد. به دلیل اینکه در این رژیم، مواد غذایی دیگر به شدت محدود می‌شوند ادامه دادن آن در زمان طولانی میسر نمی باشد و برای کوتاه مدت کاربرد دارد.

پیشینه این رژیم به سال ۱۸۴۹ باز می‌گردد و در سال ۲۰۱۶ با انتشار کتاب تیم استیل دوباره محبوبیت خود را به دست آورد. این نویسنده در کتابش اذعان داشت این رژیم یکی از بهترین رژیم های غذایی است و می‌تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن و سلامت روده کمک کند. همچنین رژیم سیب زمینی می تواند مواد مغذی را به بدن برساند تا در حین کاهش وزن، فرد انرژی لازم را داشته باشد.

قرص لاغری و کاهش وزنشما می توانید جهت خرید قرص لاغری به صورت آنلاین از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

رژیم سیب زمینی چه قوانینی دارد؟

هفت قانون در کتاب تیم استیل به عنوان قوانین رژیم سیب زمینی آمده اند:

 • شما اجازه دارید ۳ تا ۵ روز فقط سیب زمینی پخته بخورید.
 • هر روز مجاز به خوردن ۰٫۹ تا ۲٫۳ کیلوگرم سیب زمینی هستید.
 • از هیچ غذای دیگری نمی توانید استفاده کنید؛ حتی چاشنی ها و سس هایی مانند کره، خامه ترش، کچاپ و پنیر در آن ممنوع هستند.
 • مصرف نمک مجاز است اما تا حد امکان بهتر است از آن پرهیز شود.
 • در زمان تشنگی می توانید آب، قهوه یا چای ساده بنوشید.
 • بهتر است در این دوره ورزش های سنگین را انجام ندهید ولی می توانید از ورزش های سبک و پیاده روی استفاده کنید.
 • داروهای معمول را می توانید طبق دستور پزشک استفاده کنید اما باید از مصرف مکمل‌های غذایی تجویز نشده خودداری نمایید.

در نسخه رژیم غذایی تیم استیل فرد تنها مجاز است سیب زمینی سفید مصرف کند. نسخه های دیگر این رژیم کمی آسان ترند؛ مثلاً در چالش  Spud Fit که یکی از انواع محبوب رژیم سیب زمینی است می توانید سیب زمینی شیرین نیز مصرف نمایید. همچنین مصرف مقادیر کمی از ادویه‌ها، گیاهان معطر و چاشنی های بدون چربی مجاز می باشد.

مصرف کدام مواد غذایی در رژیم سیب زمینی مجاز است؟

همانطور که اشاره شد این رژیم انواع مختلفی دارد و همه آنها کم چرب و وگان هستند. شما در این رژیم نیازی ندارید کالری شماری کنید و می توانید تا زمان سیر شدن به مصرف مواد غذایی ادامه دهید. در رژیم سیب زمینی معده فرد با غذاهای کم کالری پر می شود؛ با وجود مصرف کالری کمتر در طول روز، مقدار زیاد غذا باعث می ‌شود که فرد احساس سیری داشته باشد و کمتر گرسنه شود.

مواد غذایی مجاز در این رژیم به شرح زیر است:

سیب زمینی ساده

می‌توانید در این رژیم از سیب زمینی ساده استفاده کنید اما مصرف سیب زمینی شیرین یا هندی در این رژیم مجاز نیست. سیب زمینی را می توانید آب پز، کبابی یا به شکل پوره مصرف کنید ولی از سرخ کردن باید خودداری نمایید.

غذاهای کامل و گیاهی

 باید توجه داشت در نوع سختگیرانه رژیم سیب زمینی شما نمی توانید هیچ غذایی را به جز سیب زمینی مصرف کنید. اما در نوع راحت تر این رژیم می توانید از منابع غذایی فراوری نشده مانند سبزیجات، میوه ها، حبوبات و غلات استفاده نمایید. البته باید توجه داشته باشید که همچنان باید سیب زمینی بخش عمده رژیم شما را تشکیل دهد. این غذاها می توانند به عنوان مکملی برای سیب زمینی در رژیم شما باشند.

ادویه ها و چاشنی ها

 در سخت ترین نوع رژیم سیب زمینی شما فقط مجاز هستید که از نمک به عنوان چاشنی استفاده کنید اما در نسخه های دیگر، چاشنی های بدون چربی و دیگر ادویه ها نیز مجاز است. حتی در برخی از انواع آن چاشنی های کم چربی مانند خردل و سس کچاپ و خانگی نیز قابل استفاده است. باید دقت داشته باشید که ادویه ها و چاشنی ها باید با مواد بدون چربی تهیه شوند و میزان بسیار کمی از آنها مصرف گردد.

نوشیدنی ها

آب، دمنوش های گیاهی، چای سیاه و قهوه (بدون شیر یا شکر) در رژیم سیب زمینی مجاز است. مصرف آب فراوان در این رژیم بسیار توصیه می شود.

رژیم سیب زمینی

کدام مواد غذایی در رژیم سیب زمینی غیر مجاز هستند؟

این مسئله بستگی به نوع رژیم شما دارد. در سخت ترین نوع رژیم سیب زمینی شما نمی توانید چیزی به جز سیب زمینی ساده بخورید. مواد غذایی غیر مجاز این رژیم عبارتند از:

چربی ها

در رژیم سیب زمینی مصرف چربی ها مجاز نمی باشد زیرا چربی ها منبع متراکمی از کالری هستند. هرچند مصرف چربی های سالم باعث افزایش جذب مواد مغذی سیب زمینی می شوند اما این رژیم غذایی برای کاهش وزن در کمترین زمان ممکن طراحی شده، بنابراین باید از مصرف کره، روغن های گیاهی، آجیل و دانه ها در آن خودداری شود. همچنین میوه های همچون آووکادو که حاوی چربی می باشند نیز در این رژیم غیر مجاز هستند.

محصولات حیوانی

تمام نسخه های این رژیم به وگان بودن توجه بسیاری دارند. بنابراین مصرف مواد غذایی همچون موارد زیر در آن ممنوع می باشد:

 • گوشت مرغ و طیور
 • گوشت قرمز
 • لبنیات
 • تخم مرغ
 • غذاهای دریایی و ماهی

مواد غذایی فرآوری و تصفیه شده

در رژیم سیب زمینی تنها مجازید از غذاهای کامل و فرآوری نشده استفاده نمایید. غذاهای فرآوری‌ شده چربی، کالری و سدیم بسیاری دارند و مواد مغذی آنها نیز در مقایسه با غذاهای کامل بسیار کم است. بنابراین باید از مصرف مواد غذایی زیر خودداری نمایید:

 • نان
 • کلوچه
 • دونات
 • پاستا
 • شیرینی
 • غلات صبحانه

نکات بسیار مهم درباره رژیم سیب زمینی

برای انجام این رژیم به نکات مهم زیر توجه داشته باشید:

 • در این رژیم برنامه زمانی مشخص غذایی برای وعده های آن وجود ندارد. شما می توانید این رژیم را دو تا پنج روز ادامه دهید. برخی این رژیم را تا یک هفته نیز ادامه می دهند.
 • تعداد سیب زمینی که شما در طول روز مصرف می کنید بستگی به خود شما دارد. در تمام نسخه های این رژیم تاکید می شود شما باید به اندازه ای غذا بخورید که سیر شوید.
 • در مورد نحوه پخت از روش های استفاده کنید که روغن و چربی در آنها استفاده نمی شود. می توانید سیب زمینی را بخارپز، آب پز یا کباب کنید.
 • حتما لازم نیست سیب زمینی ارگانیک استفاده کنید اما افرادی که می خواهند کمتر در معرض آفت کش ها و کودهای شیمیایی قرار گیرند می توانند به سراغ سیب زمینی ارگانیک بروند.
 • شما می توانید برای داشتن یک رژیم متعادل تر از غذاهای گیاهی کامل همچون سبزیجات، میوه ها، غلات و حبوبات نیز در رژیم خود استفاده کنید. از آنجا که این مواد غذایی چربی کمی دارند و سرشار از فیبر، ویتامین ها، پروتئین ها و مواد معدنی هستند می توانند به شما در داشتن یک رژیم کامل تر کمک کنند.
 • پیش از مصرف سیب زمینی اجازه دهید خنک شود زیرا مقدار نشاسته مقاوم در آن افزایش می یابد و می‌تواند به چربی‌سوزی بیشتر شما کمک کند.
 • برای آب پز کردن سیب زمینی اجازه دهید تا آب به جوش بیاید و سپس سیب زمینی را درون آب بیندازید. این کار باعث کاهش زمان پخت و حفظ بهتر مواد مغذی موجود در سیب زمینی می گردد.
 • پیش از پخت پوست سیب زمینی را جدا نکنید. این پوست در حین فرآیند پخت باعث حفظ مواد مغذی سیب زمینی می شود. کندن پوست سیب زمینی باعث از دست رفتن پروتئین و مواد معدنی آن پس از پخت می گردد.
 • سیب زمینی خام را مدت طولانی در یخچال نگهداری نکنید.
 • پیش از کباب کردن سیب زمینی آن را در آب خیس کنید.
 • افرادی که مبتلا به بیماری های مزمن، کلیه یا مرحله نهایی بیماری کلیوی هستند نباید از سیب زمینی یا محصولات حاوی آن استفاده کنند. بیماران مبتلا به دیابت نیز باید از خوردن سیب زمینی خودداری نمایند زیرا شاخص گلیسمی آن بالای۸۰ می باشد.

رژیم سیب زمینی

فواید رژیم سیب زمینی

سیب زمینی سرشار از مواد معدنی، ویتامین ها و سایر مواد مغذی است و همچنین فاقد گلوتن می باشد. رژیم سیب زمینی فرد را در وضعیت کمبود کالری قرار می‌دهد و باعث تنظیم اشتها و کمک به کاهش وزن می شود

 در ادامه با فواید این رژیم آشنا می شوید:

جلوگیری از پرخوری

سیب زمینی فیبر بسیار زیادی دارد و همچنین حاوی مقدار زیادی نشاسته مقاوم است. نشاسته مقاوم با اشغال فضای بیشتر در دستگاه گوارش باعث آهسته شدن هضم غذا می شود و از پرخوری جلوگیری می نماید. همچنین این ماده برای جلوگیری از مقاومت به انسولین و تسهیل روند کاهش وزن بسیار مفید می باشد.

کمک به کاهش وزن

نشاسته مقاوم سیب زمینی، زمانی که به روده بزرگ می رسد تخمیر می شود و بدن را به تحرک بیشتری وا می دارد تا چربی بیشتری بسوزاند. متخصصان تغذیه توصیه می کنند هر شخص روزانه ۱۰ گرم نشاسته مقاوم مصرف کند هرچند میزان مصرف بیشتر افراد چیزی حدود ۵ گرم در روز است. سیب زمینی حاوی پتاسیم نیز می باشد. این ماده در جلوگیری از احتباس آب موثر است و به کاهش وزن کمک می کند. همچنین سیب زمینی ترکیبی به نام مهارکننده پروتئیناز ۲ دارد. این ماده هضم غذا را کند می کند و این چنین در کاهش گرسنگی موثر است.

کمک به عملکرد ورزشی

 از آنجا که سیب زمینی حاوی کربوهیدرات ها و منابع مغذی بسیاری می باشد ورزشکاران می توانند از آن به عنوان یک منبع انرژی فوق العاده برای تامین انرژی استفاده کند.

افزایش متابولیسم

آنتی اکسیدان های فراوانی مانند پلی فنول در سیب زمینی وجود دارند که به افزایش متابولیسم کمک می کنند. این مواد باعث می شوند سرعت تجزیه مواد قندی پیچیده افزایش یابد. نشاسته مقاوم همچنین به رشد باکتری های مفید روده کمک می کند و باعث بهبود سلامت روده می شود.

کاهش اشتها

مهارکننده پروتئیناز ۲ در سیب زمینی اشتها را کاهش می دهد. این هورمون باعث تولید هورمون دیگری به نام “کوله ‌سیستوکینین” می شود که هورمون سیری نام دارد و باعث می شود شما در مدت زمان بیشتری احساس سیری داشته باشید.

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می دهد:

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.