مکمل تقویت قوای جنسی

تاثیر زینک بر فشار خون چیست؟

تاثیر زینک بر فشار خون چیست؟

زينك یک ماده معدنی است. این عنصر «عنصر کمیاب ضروری» نامیده می شود، زیرا كه مقادیر بسیار کمی از زينك برای سلامتی انسان ضروری است، منابع خارجی به این موضوع اشاره می کنند  تاثیر زینک بر فشار خون بسیار مشهود است و به ارتقا سلامتی کمک می کند. با توجه به این موضوع که بدن انسان زينك اضافی ذخیره نمی کند، تمامی افراد باید به طور منظم و به عنوان بخشی از رژیم غذایی، مكمل هاي حاوي زينك و يا غذا هاي حاوي زينك را مصرف کند.  تاثیر زینک بر فشار خون می تواند بر متابولیسم بدن تاثیر بگذارد. منابع غذایی كه عمدتا داراي زينك هستند شامل گوشت قرمز ، مرغ و ماهی هستند.

زینکشما می توانید جهت خرید قرص زینک از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید .

فشار خون بالا چيست ؟

فشار خون بالا یک بیماری شایع است که در آن خون فشار زیادی را به دیواره های شریان فرد وارد مي كند و همین امر ممکن است باعث مشکلات سلامتی مانند بیماری قلبي شود. فشار خون هم بر اساس میزان خون پمپاژ شده توسط قلب فرد و هم با میزان مقاومت در برابر جریان خون در عروق فرد تعیین می شود. هرچقدر خون در قلب فرد بیشتر پمپ شود و عروق باریک تر شود ، فشار خون در فرد بالاتر می رود. همچنين واحد اندازه گيري فشار خون بر حسب میلی متر جیوه است.

تاثیر زینک بر فشار خون

زينك ( روي ) یک عنصر کمیاب فلزی است که برای سلامت انسان در مقادیر بسیار کم ضروری است. تاثیر زینک بر فشار خون به اين صورت است كه اگر زينك در بدن شما زیاد یا کم باشد، می تواند سیستم های مختلف بدن را از تعادل خارج کند ( از جمله توانایی بدن در حفظ كردن فشار خون طبیعی) . فرد بايد با پزشك خود در مورد استفاده از زينك صحبت کند تا مطمئن شود كه به چه میزان بايد زینک مصرف کند.

تاثیر زینک بر فشار خون و کاهش زینک در بدن

بر اساس مطالعه ای که در سال ٢٠٠٥ در مجله “Pediatric Research” منتشر شد ، اگر زينك کافی در خون فرد  نباشد ، نشان از اين دارد كه فشار خون فرد رو به افزایش است . همان طور كه در مقالات خارجي آمده است ، محققان متوجه اين موضوع شده اند که حتی کمبود مقدار كمي از زينك می تواند تأثیر قابل توجهی بر فشار خون شریانی داشته باشد.  کمبود زينك  خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را در مراحل بعدی زندگی فرد افزایش می دهد.

تاثیر زینک بر فشار خون و افزایش زینک در بدن

در حالی که کمبود زينك می تواند به سیستم قلبی عروقی فرد آسیب برساند، در مقابل زينك اضافی هم می تواند فشار خون فرد را بالا ببرد. در تحقیقی که در سال ٢٠٠٤ در “مجله فشار خون” منتشر شد ، محققان متوجه اين مورد شدند که مصرف بیش از حد زينك بر فشار خون سیستولیک و فشار متوسط ​​شریانی تأثیر گذار است . در نتیجه، مصرف زیاد زينك در رژیم غذایی فرد می تواند با افزایش استرس اکسیداتیو در شریان ها و زمینه ساز ایجاد فشار خون بالا شود.

تاثیر زینک بر فشار خون

زينک و مس

زينك با سایر مواد معدنی به ویژه مس مي تواند بر فشار خون تأثير گذار باشد. مشخص شده است که زينك و مس با همديگر ارتباط دارند و هنگامی که تعادل مس و زینک در خون بهم بخورد ، فشار خون تحت تأثیرات منفی قرار می گیرد و بالا می رود. محققان بيان می کنند که عدم تعادل بین زينك و مس در بدن فرد ممکن است با افزایش خطر فشار خون بالا مرتبط باشد.

مكمل زينک 

اگرچه کمبود زينك یا افزایش میزان زینک در بدن می تواند خطرناک باشد و فشار خون را در هر دو شرایط بالا ببرد، افراد باید این ماده معدنی را به میزان کافی دریافت کنید. میزان توصیه شده رژیم غذایی یا RDA برای زينك در مردان بالغ ١١ میلی گرم در روز است، در حالی که زنان بالغ به ٨ میلی گرم زینک نیاز دارند. با این حال، مقدار زینک مورد نیاز به عوامل مختلفی از جمله سن، بیماری و بارداری بستگی دارد. قبل از مصرف مکمل زينك برای سلامتی بايد با پزشک مشورت شود.

فوايد ديگر مصرف زينک بغير از تاثیر زینک بر فشار خون

اکنون متوجه تاثیر زینک بر فشار خون شده اید. افزایش یا کاهش زینک می تواند باعث افزایش فشار خون شود و این امر برای سلامتی مضر است. با این وجود زینک فواید زیادی بر سلامتی دارد که از مهمترین آنها می توان به مواردی که در ادامه می آیند اشاره کرد.

 تقويت سیستم ایمنی بدن

زينك با ویتامین C به عنوان یک داروی محبوب براي سرماخوردگی هستند ( برای تهیه قرص گلو درد و سرماخوردگی می توانید به سایت داروخانه آنلاین مراجعه کنید). سلول های ایمنی برای رشد و عملکرد سالم به زينك وابسته اند. این نقشی است که زينك در عملکرد سیستم ایمنی ایفا می کند به همین دلیل  افزایش مصرف زينك در زمان بیماری یا درست قبل از بیماری ممکن است به کوتاه شدن مدت بیماری یا جلوگیری از بیماری فرد کمک کند.

کاهش خطر زایمان زودرس

زينك به بدن در ساخت پروتئین و DNA کمک می کند و برای رشد و نمو مناسب جنین لازم است. به همين دلیل، این ماده معدنی  برای زنان باردار و کودکان خردسال ضروری است و مکمل های زينك می توانند به زنان باردار در جلوگیری از زایمان زودرس کمک کنند.

زایمان زودرس

فواید دیگر زینک بر سلامتی

از تاثیر زینک بر فشار خون که بگذریم، باید به فواید دیگر زینک بر سلامتی اشاره کنیم:

  • رشد نوجوانان در سنین بلوغ
  • مدیریت قند خون و جلوگیری از دیابت
  • کند کردن پیشرفت دژنراسیون ماکولا
  • برطرف کننده آکنه
  • سلامت عروق خونی
  • سلامت قلب و عروق

خرید قرص زینک

اکنون که با تاثیر زینک بر فشار خون آشنا شده اید، باید مقدار این ماده معدنی را در بدن ثابت نگه دارید. برخی از انواع قرص زینک که در داروخانه آنلاین به فروش می رسند به شرح زیرند:

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مطلب زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.