مکمل تقویت قوای جنسی

مصرف همزمان ویتامین D و کلسیم بی اثر است!

مصرف همزمان ویتامین D و کلسیم بی اثر است!

«مصرف همزمان ویتامین D و کلسیم تاثیری بر روی بدن ندارند و از پوکی استخوان جلوگیری به عمل نمی آورند» این یافته جدید از تحقیقی که اخیرا در استرالیا انجام پذیرفته است، بدست آمده است. استرالیایی ها سالانه بیش از 2 میلیارد دلار هزینه ویتامین و مکمل های غذایی می کنند.

بسیاری از این مکمل ها غیر موثر هستند. تحقیقی که اخیرا در مجله مدیکال استرالیا به چاپ رسید به بررسی مصرف همزمان ویتامین دی و کلسیم پرداخت. در گذشته باور بر این بود که مصرف هم زمان این دو مکمل تاثیرت شگرفی بر بدن دارد و از پوکی استخوان جلوگیری به عمل می آورد. به همین دلیل بسیاری از پزشکان در کنار کلسیم مصرف ویتامین D را نیز تجویز می کردند.

اما محققان در تحقیقات جدید خود بدین نتیجه رسیده اند که مصرف همزمان ویتامین D و کلسیم (که معمولا برای جلوگیری از یبوست مصرف می شوند) تاثیر چندانی بر سلامتی بزرگسالان ندارند!!!

در واقع، مکمل های کلسیم دار بیشتر به بدن آسیب وارد می کنند. در حالی که مواد مغذی موجود در این مکملها مهم هستند، اما محققان به این نتیجه رسیده اند که: مصرف همزمان ویتامین D و کلسیم  به ندرت خطر تراکم استخوان و یا ترک خوردگی را در افراد مسن کاهش می دهد!

baner 1

چرا مصرف همزمان ویتامین D و کلسیم اثری بر بدن ندارد؟

مصرف همزمان ویتامین D و کلسیم تنها در صورتی موثر است که بدن از مشکلاتی مانند پوکی استخوان رنج ببرد. همین امر در مورد ویتامین D نیز صدق می کند. استفاده از ویتامین D به عنوان یک تونیک عمومی در صورتی بر بدن اثر دارد که بدن از کمبود آن رنج ببرد.

بهتر است بگوییم مصرف این ماده اسرار آمیز در افرادی که از کمبود ویتامین D رنج نمی برند و یا در خطر کمبود آن قرار ندارند تا حد زیادی بی ثمر بوده است!!! اگر بدن شما از کمبود ویتامین D رنج ببرد مشکلات زیر برایش رخ می دهد:

 • خستگی مدام
 • درد و ضعف عضلات در بدن
 • گرفتگی عضلات و درد مفاصل
 • بروز دردهای مزمن در بدن
 • افزایش وزن
 • بالا رفتن فشار خون
 • اختلال در خواب
 • عدم تمرکز
 • بروز سردردهای ناگهانی
 • اختلالات مثانه
 • یبوست و یا اسهال

اما مصرف ویتامین D تنها وقتی در بدن اثر بخش است که بدن از کمبود آن رنج ببرد در غیر اینصورت هیچ اثری بر سلامتی عمومی بدن ندارد. نویسندگان این تحقیق می گویند:«همانطور که نمی توانیم انتظار داشته باشیم وقتی بدن هیچ عفونتی ندارد آنتی بیوتیک ها موثر باشند؛نمی توانیم انتظار داشته باشیم وقتی شخصی از کمبود هیچ ماده مغذی رنج نمی برد؛ مصرف همزمان ویتامین D و کلسیم موثر باشد»

در این گونه شرایط ممکن است مکمل ها حتی آسیب رسان باشند! مصرف همزمان ویتامینD و کلسیم معمولا با یکدیگر برای جلوگیری و درمان بیماری پوکی استخوان مورد استفاده قرار می گیرند.

این بیماری وقتی رخ می دهد که استخوانها مواد معدنی خود مانند کلسیم را از دست می دهند و جایگزینی برای آنها وجود ندارد. تحقیقات پیشین نتایج ضد و نقیضی را در مورد مصرف این مکملها نشان می دهند!

قرص ویتامین د3 1000 فورت آرین سلامت

d3forte

 

تحقیقات اخیر چه چیزی را در مورد مصرف همزمان ویتامین D و کلسیم نشان می دهند؟

تحقیقی که اخیرا انجام شده است به موضوع سلامتی و اثر مصرف همزمان ویتامین D و کلسیم بر بدن می پردازد. این مطالعه پیشنهاد می دهد که مکمل های کلسیم جایگاه خوبی در دنیای داروسازی مدرن ندارند.

هلث ریپورت گزارش می دهد:«هنگامی که شما کلسیم را بیش از اندازه وارد بدن خود می کنید؛درحالیکه بدن شما سالم است، مصرف همزمان ویتامین D و کلسیم اثری بر بدن ندارند! این باور وجود دارد که مصرف بیش از اندازه مکمل های کلسیم استخوان ها را محکم تر می کنند. اما باید بگوییم این باور کاملا اشتباه است و بدن را در معرض مشکلات دیگر قرار می دهد!»

بر طبق این مقاله، مکمل های کلسیم دار می توانند شرایط نامساعدی را در بدن بوجود بیاورند.این مکمل ها باعث بروز یبوست، نفخ، و یا سنگ کلیه می شوند و خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهند.

این محققان اذعان می دارند: «مصرف همزمان ویتامین D و کلسیم سبب بروز مشکلاتی در دستگاه گوارش می شود و خطر ابتلا به دردهای شکمی و در نتیجه بستری شدن در بیمارستان را افزایش می دهند»

از طرفی دیگر ویتامین D  به ندرت مشکلاتی را برای سلامتی به وجود می آورد. اما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد سطوح بالای این ویتامین در بدن خطر شکستگی استخوان را افزایش می دهد.

به هر روی، مکمل ها به طور کلی تنها برای اشخاص خاصی مفید هستند.افرادی که بدنشان کمبودی در تامین مواد مورد نیاز دارد باید از این محصولات استفاده کنند.

استفاده از مکملها در شرایطی که بدن از کمبود ویتامین و یا ماده معدنی خاصی رنج نمی برد تنها مشکلات جسمانی را افزایش می دهد و این عوارض گاهی می توانند منجر به مرگ فرد شوند.

قرص ویتامین D3 1000 هلث اید

d3healthaid

چه موقع مصرف همزمان مصرف ویتامین D و کلسیم  اثر بخش است؟

شواهدی کافی در مورد اثر بخشی مصرف همزمان ویتامین D و کلسیم برای درمان بیماری پوکی استخوان وجود ندارد. با این وجود، پروفسور رید بر این باور است که در برخی شرایط این مکمل ها می توانند مورد استفاده قرار بگیرند.

استفاده از کلسیم و ویتامین D در افرادی که از فقدان این ویتامین رنج می برند و نیازمند درمان های متعدد هستند کار درستی است!!! به جز بیماری پوکی استخوان، مصرف همزمان ویتامین D و کلسیم برای بیماری های دیگر استخوانی نیز مفید است. به طور مثال نوعی بیماری استخوانی وجود دارد که سبب نرم شدن و ضعیف شدن استخوان های دیگر نیز می شود!

افرادای که بدن ضعیف و نحیفی دارند و در فرهنگهایی که مردم بدنهایشان را به دلایل مذهبی و فرهنگی می پوشانند؛ خطر کمبود ویتامین D  وجود دارد و این افراد باید از مکمل های ویتامین دار استفاده کنند!!!

بهترین منبع ویتامین D خورشید است و بهترین موقع برای استفاده از نور خورشید اواسط روز و یا بعد از ظهر است. برای افرادی که پوست روشن دارند 5 تا 15 دقیقه استفاده از نور خورشید در بیشتر روزهای هفته مفید است. برای افرادی که پوست تیره تری دارند کمتر از این مقدار کافی است.

قرص کلسیم و ویتامین دی یورو ویتال

calcium

بهترین زمان مصرف قرص کلسیم دی

این سوالی است که اغلب کسانی که می‌خواهند از قرص کلسیم و ویتامین دی استفاده کنند می‌پرسند. با توجه به این موضوع که در طول روز غذا می‌خوریم میزان کلسیم خون دایما در حال نوسان است. اما این میزان در شب به کمترین میزان می‌رسد.

به همین دلیل بهترین زمان مصرف قرص کلسیم و ویتامین دی و یا قرص کلسیم ویتامین d3  شب است. مصرف این قرص، علاوه بر تامین کلسیم مورد نیاز، به خوابی پر از آرامش نیز کمک می‌کند.

عوارض جانبی قرص کلسیم دی

عواض جانبی بخشی از هویت هر دارو و یا مکملی است، اما اگر بدن از کمبود ویتامین و یا ماده معدنی خاصی رنج می‌برد، اهمیت مصرف داروها و یا مکملهای خاص برای حفظ سلامتی بیشتر از عوارض جانبی آن است. عوارض جانبی قرص کلسیم دی به شرح زیرند:

 • یبوست
 • سنگ کلیه
 • دردهای عضلانی

برای تهیه بهترین محصولات دارویی و مکمل های ویتامین دار به سایت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می دهد:

مجله سلامت داروخانه آنلاین محصولات زیر را به شما پیشنهاد می دهد:

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.