مکمل تقویت قوای جنسی

رواتینکس؛ درمانی برای سنگ کلیه

rowatinex 1

یکی از بیماری های شایع اورولوژی، سنگ کلیه یا مثانه است. برای رفع این مشکل گروه مختلفی از داروها استفاده می شود. از مدت ها پیش برای درمان سنگ کلیه از داروهای گیاهی همانند روغن های اساسی و یا ترپن ها استفاده می شده است. یکی از این داروها که براساس ترکیب خاصی از ترپن ها به تولید رسیده داروی رواتینکس است. اولین آزمایش بالینی با این دارو در بین سال های 1954- 1956 انجام شد و از آن زمان در بسیاری از کشورهای جهان برای درمان ورم سنگ و دفع سنگ کلیه استفاده می شود. در ادامه به این دارو بیشتر خواهیم پرداخت.

سنگ کلیهشما می توانید جهت خرید قرص سنگ کلیه از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

سنگ کلیه چیست؟

سنگ کلیه یکی از بیماری های شایع کلیه است و زمانی به وجود می آید که مواد خاصی مانند اسید اوریک و کلسیم باعث ایجاد بلور در کلیه ها شوند. زمانی که این بلورها بزرگ شوند به سنگ تبدیل می شوند. حدود 80 تا 85 درصد سنگ کلیه از کلسیم تشکیل شده است و بقیه سنگ های اسید اوریک هستند که در افرادی با سطح Ph ادرار کم به وجود می آیند.
سنگ های کلیه معمولا کوچک هستند و به خودی خود از دستگاه ادراری عبور می کنند اما اگر بزرگ باشند می توانند جریان ادرار را مسدود کنند. در نتیجه این مسئله درد شدید از جمله در پهلو، خون در ادرار، حالت تهوع و استفراغ ممکن است رخ دهد. همچنین زمانیکه سنگ ها از حالب به سمت مثانه عبور می کنند می توانند باعث تکرر ادرار، فشار مثانه یا درد در کشاله ران شوند.

قرص رواتینکس چیست؟

کپسول رواتینکس یکی از قوی ترین داروهای سنگ شکن کلیه است. این دارو دارای اسیدهای چرب در ترکیب خود است و می تواند باعث حل شدن، خرد شدن و دفع سنگ کلیه و مجاری ادراری شود. مصرف این دارو می تواند اسپاسم عضلانی را از بین ببرد و باعث کاهش درد کلیوی و کولیک های ادراری شود. داروی رواتینکس همچنین برای رهایش عوارض مرتبط با عفونت های خفیف مجاری ادراری بسیار مفید می باشد. این قرص باعث کاهش اسپاسم ادراری و التهاب مجاری ادراری می شود. همچنین جریان خون را در کلیه زیاد کرده و باعث کاهش غلظت ادرار می گردد.
قرص رواتینکس به شکل کپسول های زرد رنگ و نرم و ژلاتینی گرد تولید شده است. این قرص دارای مقاومت معده ای است و تنها در روده آزاد می شود.

مواد تشکیل دهنده اصلی مسکن قوی رواتینکس

رواتینکس حاوی گلیسیرین (گلیسرول) می باشد که مقدار بالای آن می تواند مضر باشد. این مسئله می تواند باعث سردرد، ناراحتی گوارشی و اسهال شود.
سدیم اتیل هیدروکسی بنزوات (E215) و سدیم پروپیل هیدروکسی بنزوات (E217) نیز از دیگر ترکیبات این قرص هستند که می توانند باعث بروز واکنش های حساسیتی شوند.

داروی رواتینکس چگونه باید مصرف شود؟

این دارو را باید طبق تجویز پزشک مصرف کنید. داروی رواتینکس باید به صورت بلع کامل کپسول مصرف شود و نباید جویده یا گاز زده شود.

مقدار مصرف معمول برای افراد بالغ

فرد بالغ به صورت معمول باید 3 تا 4 بار در روز، یک کپسول پیش از وعده غذایی مصرف کند.

رواتینکس

مقدار مصرف در کودکان 6 تا 14 سال

1 عدد کپسول، دو بار در روز و نیم ساعت پیش از غذا مصرف شود.

مقدار مصرف هنگام درد

2 الی 3 عدد کپسول، 4 تا 5 بار در روز مصرف شود.

فراموش کردن مصرف رواتینکس

این دارو را نباید برای جبران وعده فراموش شده دو برابر مصرف کرد. زمانیکه به یاد آوردید دوز فراموش شده را مصرف کنید اما اگر نزدیک به دوز بعدی بود از دو برابر کردن آن خودداری کنید.

مصرف بیش از حد رواتینکس

مصرف بیش از حد این دارو می تواند باعث ناراحتی گوارشی (تحریک پذیری معده) شود. اگر در مصرف این دارو زیاده روی کردید حتما با پزشک خود مشورت کنید.

قطع مصرف رواتینکس

این دارو را نباید بدون مشورت با پزشک قطع کنید.

عوارض جانبی داروی رواتینکس

عوارض این دارو چندان شایع نیست و ممکن است در همه افراد رخ ندهد اما ممکن است برخی عوارض در افراد دیده شود. این عوارض عبارتند از:

 • اسهال
 • تهوع
 • درد معده
 • سرگیجه
 • ضعف عضلانی
 • احساس خستگی

پیش از مصرف رواتینکس به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • این دارو مناسب افرادی مبتلا به درد شدید (رنال کولیک)، عفونت شدید مجاری ادرای و بیمارانی که تولید و دفع آنها کم است مناسب نیست.
 • کودکان و نوجوانان زیر 18سال نباید از این دارو استفاده کنند مگر با تجویز پزشک.
 • اگر از داروهای بدون نسخه به تازگی استفاده کردید و یا در حال مصرف آن هستید حتما پزشک خود را مطلع کنید. این داروها می توانند داروهای رقیق کننده خون مانند ضد انعقادهای خوراکی یعنی آسپرین یا وارفارین باشند.
 • اگر باردار هستید پیش از مصرف هرگونه دارویی پزشک یا داروساز را مطلع نمایید.
 • در دوران شیردهی یا اوایل بارداری باید از مصرف رواتینکس خودداری شود. عارضه خطرناکی در این مورد گزارش نشده است اما به تحقیقات بیشتری نیاز است.
 • اگر به ترکیبات این دارو مثل α-پینن، β-پینن، کامفن، بورنئول، آنتول، فنچون، سینئول حساسیت دارید از رواتینکس استفاده نکنید.

سنگ کلیه

شرایط نگهداری از داروی رواتینکس

برای نگهداری از این دارو به موارد زیر توجه کنید:

 • دارو را زیر دمای 25 درجه سانتیگراد نگهداری کنید.
 • دارو را دور از دسترس کودکان نگهداری نمایید.
 • دارو را در جای خشک و به دور از رطوبت نگهداری کنید.
 • در صورت منقضی شدن دارو از مصرف آن خودداری کنید.

نکات پایانی

سنگ کلیه بیماری رایج و همراه با درد ناخوشایندی است که زندگی افرد را مختل می کند. رواتینکس به حل کردن، شکستن و حذف سنگ کلیه و سنگ های مجاری ادراری کمک می کند. همچنین اسپاسم عضلانی را تسکین می بخشد و در نتیجه درد قولنج کلیوی و ادراری را کاهش می دهد. این دارو با افزایش جریان خون، طریق التهاب و درد را کاهش می دهد. لذا پیشنهاد می کنیم ضمن مطالعه مجله سلامت داروخانه آنلاین، جهت بررسی و درمان سنگ کلیه و مجاری ادرار با پزشک متخصص مشورت نمایید.

 

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.