مکمل تقویت قوای جنسی

اثرات زولدرونات بر درمان اختلالات استخوان

zoledronate 3

زولدرونات دارویی است که به تنهایی برای درمان هیپرکلسمی (سطوح بالای کلسیم خون) ناشی از سرطان و همراه با سایر داروهای ضد سرطان برای درمان مولتیپل میلوما و سرطان هایی که به استخوان گسترش یافته اند استفاده می شود. همچنین در درمان سایر انواع سرطان در حال مطالعه است. در واقع زولدرونات (زولدرونیک اسید) (نام تجاری: Aclasta®) یک داروی پوکی استخوان است که می تواند به تقویت استخوان ها و کاهش خطر شکستگی استخوان کمک کند.

زولدرونات چیست؟

زولدرونات برای درمان بیماری های استخوانی مانند پوکی استخوان و بیماری پاژه استفاده می شود. پوکی استخوان وضعیتی است که باعث می شود استخوان های شما نازک تر و ضعیف تر از حد طبیعی شوند. این بدان معنی است که آنها می توانند به راحتی و پس از یک ضربه کوچک یا افتادن بشکنند. در پوکی استخوان، زولدرونات از تحلیل استخوان جلوگیری می کند، ضخامت استخوان را افزایش می دهد و خطر شکستگی ستون فقرات و لگن را کاهش می دهد.

برای درمان پوکی استخوان، در صورتی که اشکال قرص بیس فسفونات ها برای شما نامناسب باشد، از تزریق زولدرونات استفاده می شود. در بیماری پاژه که رشد غیرطبیعی استخوان باعث تغییر شکل و درد می شود، Zoledronate می تواند در این مورد کمک کند. این دارو همچنین ممکن است برای کاهش سطوح بالای کلسیم در خون (که هیپرکلسمی نامیده می شود) استفاده شود که ممکن است در برخی از سرطان ها رخ دهد. زولدرونات به صورت تزریقی به صورت قطره ای در رگ تزریق می شود. این دارو به گروهی از داروها به نام بیس فسفونات ها تعلق دارد.

این دارو به صورت انفوزیون وریدی سالانه (قطره ای) در دسترس است. زولدرونات یک “بیس فسفونات” است – گروهی از داروها که با کند کردن سلول هایی که استخوان را تجزیه می کنند، عمل می کنند. بیس فسفونات ها رایج ترین و اغلب اولین دارویی هستند که به افراد مبتلا به پوکی استخوان ارائه می شود. زولدرونات درد ناشی از شکستگی استخوان را کاهش نمی دهد. اما داروها و درمان های دیگری برای درد وجود دارد که می تواند کمک کند.

مفصل و استخوانشما می توانید جهت خرید قرص مفاصل و استخوان به صورت آنلاین از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

چه کسانی می توانند زولدرونات مصرف کنند؟

زولدرونات معمولاً برای زنان یائسه، مردان و گاهاً زنان جوان‌تر تجویز می‌شود. Zoledronate برای همه مناسب نیست و در شرایط زیر ممکن است مناسب نباشد اگر:

  • مبتلایان به هیپوکلسمی (سطح پایین کلسیم خون)
  • مشکلات کلیوی شدید دارند
  • باردار یا شیرده هستند.

چرا زولدرونیک اسید تجویز می شود؟

زولدرونیک اسید (Reclast) برای پیشگیری یا درمان پوکی استخوان (شرایطی که در آن استخوان ها نازک و ضعیف می شوند و به راحتی می شکنند) در زنانی که یائسه شده اند (“تغییر زندگی”، پایان دوره های قاعدگی منظم) استفاده می شود. زولدرونیک اسید (Reclast) همچنین برای درمان پوکی استخوان در مردان، و برای پیشگیری یا درمان پوکی استخوان در مردان و زنانی که گلوکوکورتیکوئیدها (نوعی از داروهای کورتیکواستروئیدی که ممکن است باعث پوکی استخوان شود) مصرف می‌کنند، استفاده می‌شود.

زولدرونیک اسید (Reclast) همچنین برای درمان بیماری پاژه استخوان (شرایطی که در آن استخوان‌ها نرم و ضعیف هستند و ممکن است تغییر شکل داده، دردناک یا به راحتی شکسته شوند) و (Zometa) برای درمان سطوح بالای کلسیم در خون که ممکن است توسط انواع خاصی از سرطان ایجاد شود، استفاده می شود.

زولدرونیک اسید (Zometa) همچنین همراه با شیمی درمانی سرطان برای درمان آسیب استخوانی ناشی از مولتیپل میلوما [سرطانی که در سلول‌های پلاسما شروع می‌شود (گلبول‌های سفید خونی که مواد مورد نیاز برای مبارزه با عفونت را تولید می‌کنند)] یا سرطانی که در قسمت دیگری از بدن شروع شده است استفاده می‌شود.

زولدرونیک اسید (Zometa) شیمی درمانی سرطان نیست و گسترش سرطان را کند یا متوقف نمی کند. با این حال، می توان از آن برای درمان بیماری های استخوانی در بیماران مبتلا به سرطان استفاده کرد. زولدرونیک اسید در دسته ای از داروها به نام بیس فسفونات ها قرار دارد. این کار با کند کردن تجزیه استخوان، افزایش تراکم (ضخامت) استخوان و کاهش میزان کلسیم آزاد شده از استخوان ها به خون عمل می کند.

زولدرونات چگونه باید استفاده شود؟

زولدرونیک اسید به عنوان یک محلول (مایع) برای تزریق در ورید حداقل به مدت 15 دقیقه تجویز می شود. معمولاً توسط یک پزشک در مطب، بیمارستان یا کلینیک تزریق می شود. هنگامی که از تزریق زولدرونیک اسید برای درمان سطوح بالای کلسیم خون ناشی از سرطان استفاده می شود، معمولاً به صورت یک دوز تجویز می شود. اگر کلسیم خون به سطح نرمال کاهش نیابد یا در سطح نرمال باقی نماند، ممکن است حداقل 7 روز پس از اولین دوز، دوز دوم تجویز شود.

هنگامی که از تزریق زولدرونات برای درمان آسیب های استخوانی ناشی از مولتیپل میلوما یا سرطانی که به استخوان ها گسترش یافته است استفاده می شود، معمولاً هر 3 تا 4 هفته یک بار تزریق می شود. هنگامی که تزریق زولدرونیک اسید برای درمان پوکی استخوان در زنان یائسه یا در مردان یا برای درمان یا پیشگیری از پوکی استخوان در افرادی که گلوکوکورتیکوئید مصرف می کنند استفاده می شود، معمولاً سالی یک بار تزریق می شود.

زمانی که زولدرونیک اسید برای جلوگیری از پوکی استخوان در زنانی که یائسه شده اند استفاده می شود، معمولا هر 2 سال یک بار تجویز می شود.

هنگامی که زولدرونیک اسید برای درمان بیماری پاژه استخوان استفاده می شود، معمولاً به صورت یک دوز تجویز می شود، اما ممکن است پس از مدتی دوزهای اضافی داده شود. مطمئن شوید که حداقل 2 لیوان آب یا مایع دیگری را ظرف چند ساعت قبل از دریافت زولدرونیک اسید بنوشید.

پزشک ممکن است مکمل کلسیم و مولتی ویتامین حاوی ویتامین D را برای مصرف در طول درمان تجویز یا توصیه کند. شما باید این مکمل ها را هر روز طبق دستور پزشک مصرف کنید. اگر دلیلی وجود دارد که نمی توانید از این مکمل ها در طول درمان خود استفاده کنید، به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است در چند روز اول پس از دریافت دوز زولدرونیک اسید، واکنشی را تجربه کنید.

علائم این واکنش ممکن است شامل علائم شبیه آنفولانزا، تب، سردرد، لرز و درد استخوان، مفاصل یا عضله باشد. این علائم ممکن است در طی 3 روز اول پس از دریافت دوز زولدرونیک اسید شروع شود و ممکن است 3 تا 14 روز طول بکشد. ممکن است پزشک به شما بگوید که پس از تزریق زولدرونیک اسید، برای پیشگیری یا درمان این علائم، از مسکن/کاهنده تب بدون نسخه استفاده کنید.

اگر برای پیشگیری یا درمان پوکی استخوان تزریق زولدرونیک اسید دریافت می کنید، حتی اگر احساس خوبی دارید، باید طبق برنامه به دریافت دارو ادامه دهید. شما باید هر از گاهی با پزشک خود در مورد اینکه آیا هنوز نیاز به درمان با این دارو دارید یا خیر صحبت کنید.

اگر برای شما زولدرونات تجویز شده است خبر داشتن در مورد داروهای خود، عوارض جانبی و خطرات آن با پزشک خود صحبت کنید. می توانید اطلاعات موجود در این صفحه و بروشور اطلاعات بیمار خود را بخوانید تا بدانید چه انتظاری دارید. دریافت انفوزیون هنگام مصرف زولدرونات، داشتن سطوح کافی از کلسیم و ویتامین D بسیار مهم است. پزشک قبل از انفوزیون آزمایش خون انجام می دهد تا سطح شما را بررسی کند.

اگر کلسیم کافی از رژیم غذایی یا ویتامین D کافی از نور خورشید دریافت نمی کنید، می توانید مصرف مکمل ها را در نظر بگیرید. حتما یک یا دو لیوان آب بنوشید تا از کم آبی بدن جلوگیری شود

چه مدت باید زولدرونات مصرف کرد

به طور کلی این دارو برای حداقل سه سال استفاده می شود، بنابراین شما باید خوشحال باشید که این گزینه مناسب برای شما است. درمان شما باید پس از سه سال به طور رسمی توسط پزشک بررسی شود. این برای بررسی این است که مزایای مصرف زولدرونات همچنان بیشتر از هر خطری باشد.

زولدرونات

عوارض جانبی احتمالی

مانند همه داروها، زولدرونات می تواند عوارض جانبی ایجاد کند، اگرچه همه آنها را ندارند. مشکلات فک شما زولدرونات می تواند باعث استئونکروز فک شود که مشکلی در فک است که می تواند به دلیل تاخیر در بهبودی در دهان پس از برخی اقدامات دندانپزشکی ایجاد شود. این کاملا نادر است. برای کاهش خطر این مشکل، بهتر است: از دندان ها و دهان خود به خوبی مراقبت کنید (مانند مسواک زدن دو بار در روز و نخ دندان کشیدن منظم بین دندان ها).

معاینه منظم دندانپزشکی داشته باشید. اگر نیاز به درمان دندانپزشکی دارید، بهتر است این کار را قبل از شروع درمان با زولدرونات انجام دهید. به دندانپزشک خود اطلاع دهید که تحت درمان زولدرونات هستید. اگر هر گونه دندان لق، دندان درد، یا تورم یا بی حسی در فک خود دارید، با پزشک یا دندانپزشک خود صحبت کنید.

عوارض جانبی شناخته شده عبارتند از:

  • علائم شبیه آنفولانزا
  • درد استخوان، مفاصل یا عضله
  • ضربان قلب سریع و نامنظم
  • التهاب در چشم، درد چشم یا اختلال بینایی

بعید است که عوارض جانبی داشته باشید. اما اگر اتفاق افتاد، نباید برای مدت طولانی دوام بیاورد. با پیشرفت تحقیقات، فهرست عوارض جانبی شناخته شده ممکن است تغییر کند. می توانید اطلاعات بیشتری در مورد هر یک از عوارض جانبی و نحوه کاهش علائم در برگه اطلاعات زولدرونیک اسید بیابید.

ممکن است علائم و عوارض جانبی دیگری را در بروشور اطلاعات بیمار خود مشاهده کرده باشید. این عوارض جانبی به این دلیل ذکر شده‌اند که توسط بیماران در آزمایش‌های تحقیقاتی گزارش شده‌اند، اما مشخص نیست که آیا آنها مستقیماً توسط زولدرونیک اسید ایجاد شده‌اند یا خیر. آنها همچنین توسط بیمارانی که از دارونما (درمان ساختگی) استفاده می کردند، گزارش شدند.

اگر عوارض جانبی را تجربه کردید این کاملا طبیعی است که نگران عوارض جانبی باشید، اگرچه در بیشتر موارد، آنها از بین می روند. بهترین کار این است که با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید. آنها می توانند ارزیابی کنند که آیا درمان بهتری برای شما وجود دارد یا خیر. آنها همچنین می توانند به شما کمک کنند تا بفهمید که آیا اسید زولدرونیک باعث ایجاد علائم می شود یا اینکه علت آن چیز دیگری است، مانند داروی دیگری.

زولدرونات

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف زولدرونات

آیا مشکل قلبی دارید؟ آیا قصد دارید در آینده نزدیک درمان دندانپزشکی داشته باشید؟ آیا در عملکرد کلیه یا کبد خود مشکلی دارید؟ در دوران بارداری یا شیردهی هستید؟ آیا داروی دیگری (از جمله محصولات بدون نسخه و گیاهی) مصرف می کنید؟

اگر چنین است، مهم است که قبل از شروع مصرف زولدرونات به پزشک خود اطلاع دهید. گاهی اوقات یک دارو برای یک فرد با شرایط خاص مناسب نیست، یا فقط با مراقبت بیشتر قابل استفاده است.

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می دهد:

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.