مکمل تقویت قوای جنسی

دندان مصنوعی چگونه ساخته می شود و چه ویژگی هایی دارد؟

دندان مصنوعی چگونه ساخته می شود و چه ویژگی هایی دارد؟

دندان مصنوعی یا پروتز دندان جایگزینی برای دندان های از بین رفته است. در مواقعی که فرد به دلایل مختلف از جمله کهولت سن دندان های خود را از دست داده باشد، ازا ین پروتز استفاده می شود تا بتواند غذا بخورد و مواد مغذی مورد نیاز بدن را از طریق جویدن غذا به بدن برساند. با این وجود دندانپزشکان هشدار می دهند مسواک زدن مداوم دندان ها و توجه به بهداشت دهان و دندان خطر از دست دادن دندان و نیاز به این پروتزها را تا میزان زیادی کاهش می دهد.

mouth toothشما می توانید جهت خرید محصولات دهان و دندان از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

دندان مصنوعی معمولی و فوری

همانطور که متوجه شده اید این دندان بر روی بافت لثه قرار می گیرد و مانند دندان معمولی عمل می کند. معمولا 8 تا 12 هفته پس از افتادن دندان ها و بهبود لثه ها، پروتز دندان آماده می شود و در داخل دهان قرار داده می شود. به این پروتز ها پروزتهای معمولی گفته می شود. اما پروتزهای فوری آن دسته از محصولاتی هستند که می توانند به محض افتادن دندان ها مورد استفاده قرار گیرند و نیاز به دوره بهبودی نیست. این پروتزها معمولا یک راه حل موقت هستند تا زمانی که پروتز های اصلی دندان آماده شوند.

انواع دندان مصنوعی

به طور کلی، دو نوع پروتز دندان وجود دارد که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

پروتز دندان کامل

پروتز دندان کامل به پروتزی گفته می شود که برای کل دندان های فک بالا و فک پایین ساخته می شود و در دهان قرار داده می شود و جایگزین مناسب برای کسانی است که دندان های خود را از دست داده اند.

چسب دندان مصنوعی پروفشنالprofishenal

پروتز پارسیل یا دندان مصنوعی تکه ای

از این پروتز می توان به صورت تکه ای برای پوشش بخشی از دهان که دندان ندارد استفاده کرد. این پروتز متصل به پایه پلاستیکی صورتی ( مانند لثه) است که پروتز را در دهان نگه می دارد. این پروتزها در فک بالا و پایین به جای دندان های افتاده قابل استفاده هستند. دندان مصنوعی نه تنها فضاهای خالی ایجاد شده توسط دندانهای افتاده را پر می کند، بلکه از تغییر موقعیت دندان های دیگر نیز جلوگیری می کند. پروتز پارسیل قابل جابجایی است و به جای بست هایی که به تاج های مجاور متصل می شوند، دارای اتصالات داخلی است.

آیا جایگزین دیگری برای پروتز دندان وجود دارد؟

بسیاری از افراد بر این عقیده هستند که استفاده از پروتز دندان مشکلات زیادی دارد و به دنبال راه حل جایگزین برای این پروتز هستند. ایمپلنت دندان روشی است که با استفاده از پیچ دندان را به طور دائم به بافت لثه متصل می کند و دیگر نیاز به خروج دندان از دهان نیست. اما باید بدانید که این روش هزینه زیادی دارد. همچنین، همیشه نمی توان ایمپلنت دندان را از انجام داد. اگر می خواهید این کار را انجام دهید باید با دندانپزشک خود مشورت کنید.

آیا بیمه هزینه دندان مصنوعی را پوشش می دهد؟

اکثر بیمه های درمانی هزینه دندان مصنوعی را پوشش می دهند. زیرا پروتز دندان برای درمان استفاده می شود. با این وجود، توصیه می شود با شرکت بیمه تحت پوشش خود تماس بگیرید و اطلاعات تکمیلی را از آنها دریافت کنید.

دندان مصنوعی چگونه ساخته می شود؟

روند تولید پروتز دندان ممکن است چندین هفنه به طور بیانجامد. دندانپزشک باید دائما دندان های شما را مورد بررسی قرار دهد تا بتواند دندان مناسب را بسازد. روند انجام اینکار به صورت زیر است:

  • ابتدا دندان پزشک فک را به طور کامل بررسی می کند.
  • پس از آن مدل ها و فرم های مومی یا الگوهای پلاستیکی از دندان را درست می کند. شما در این مرحله این مدل ها را امتحان می کنید تا متوجه شوید کدام یک از آنها برای شما مناسب است.
  • پس از تایید پروتز برای تولید تایید می شود.
  • در مرحله آخر دوباره به دندانپزشک مراجعه می کنید و پروتز خود را امتحان می کنید و در صورت رضایت از آن استفاده می کنید.

انواع دندان مصنوعی

پروتز دندان چه حسی را در دهان به وجود می آورد؟

دندان مصنوعی حس عجیب و خاصی را در دهان به وجود می آورد و معمولا کمی طول می کشد تا عضلات گونه ها و زبان یاد بگیرند تا دندان را در محل خود نگه دارند. این امر می تواند منجر به تحریک، درد جزیی و افزایش جریان بزاق در دهان شود. اما تمامی این مشکلات پس از چندین هفته استفاده مدام از این دندان کاهش پیدا می کنند.

آیا دندان مصنوعی باعث می شود متفاوت به نظر برسیم؟

شاید بتوان گفت یکی از دغدغه های اصلی کسانی که می خواهند از پروتز دندان استفاده کنند این است که آیا این دندان باعث می شود متفاوت به نظر برسند! باید بدانید که این پروتزها شباهت زیادی به دندان های طبیعی دارند و حتی می توانند لبخند و ظاهر صورت شما را بهبود ببخشند. در نتیجه شما می توانید بدون نگرانی از آنها استفاده کنید.

آیا غذا خوردن با پروتز دندان دشوار است؟

از پروتز دندان برای بهبود غذا خوردن استفاده می شود. اما باید بدانید که تنظیم این پروتز در دهان و عادت کردن به آن نیاز به تمرین دارد. به همین دلیل توصیه می شود کسانی که از پروتز دندان استفاده می کنند در روزهای نخستین غذاها نرم بخورند و غذاهای خود را در قطعات کوچک برش دهند تا خوردن آنها ساده تر شود. پس از آنکه فرد به این دندان ها عادت کرد می تواند غذا خوردن عادی خود را ادامه دهد.

کسانی که از پروتز دندان استفاده می کنند بهتر است غذاهای سفت و گرم را با احتیاط استفاده کنند و از خوردن غذاهای چسبناک و سفت خودداری کنند. این افراد نباید آدامس بخوریند و نباید از خلال دندان استفاده کنند. رعایت این نکات سبب می شود دندان برای مدت بیشتری در دهان آنها دوام بیاورد.

چسب دندان مصنوعی پرودوفیکسprofix

آیا دندان مصنوعی نحوه صحبت را تغییر می دهد؟

پس از استفاده از پروتز دندان ممکن است تلفظ برخی از آوا ها دشوار شود. اما بهتر است بدانید که این مشکل با تمرین حل می شود. همچنین، در اوایل زمانی که از این پروتز استفاده می کنید، ممکن است در هنگام خنده های شدید و یا سرفه دندان مصنوعی به بیرون بلغزد. تمامی این مشکلات پس از چند هفته از بین می روند و شما می توانید به راحتی از پروتز دندان استفاده کنید.

آیا 24 ساعته می توان از پروتز دندان استفاده کرد؟

دندانپزشک به شما آموزش می دهد که چه مدت از این پروتزها استفاده کنید و چه زمانی باید آنها را بیرون بیاورید. در طی چند روز اول پس از دریافت پروتز، ممکن است از شما خواسته شود که آن را به طور مداوم، حتی در زمان خواب، استفاده کنید. اما کم کم باید در ساعاتی از روز حتی در خواب پروتز را از دهان خود خارج کنید تا بافت لثه استراحت کند و تحریکات دهان شما کاهش یابد.

دندان مصنوعی برای لثه صاف

سلامت لثه یکی از مسائلی است که در زمان استفاده از پروتز دندان باید به آن دقت شود. اگر لثه صاف باشد یا مشکلات خاصی داشته باشد، شاید نتوان از دندان مصنوعی بر روی آن استفاده کرد. اما اینکار نیاز به بررسی دقیق لثه دارد و تنها دندانپزشک می تواند در مورد آن نظر دهد. به همین دلیل قبل از استفاده از این پروتز به دندانپزشک مراجعه کنید.

دندان مصنوعی سرامیکی

امروزه، تلاش بر آن است تا با استفاده از متریال های مناسب طول عمر پروتز دندان افزایش پیدا کند. سرامیک یکی از متریال هایی است که برای ساخت پروتز دندان از آن استفاده می شود. سرامیک طول عمر دندان را افزایش می دهد و ظاهری طبیعی تر به آن می بخشد.

چسب دندان مصنوعی دنتی پور پرمیومdenti pur

ثابت نگه داشتن دندان مصنوعی

بهتر است بدانید که شما می توانید برای ثابت نگه داشتن پروتز دندان از چسب دندان استفاده کنید. این چسب دندان را در دهان ثابت می کند و این موضوع برای کسانی که باید در طول روز زیاد صحبت کنند اهمیت بسیار زیادی دارد. استفاده از چسب دندان به افراد زیر توصیه می شود:

  • افرادی که بیماری خشکی دهان دارند
  • افرادی که از داروهایی مانند داروهای سرماخوردگی استفاده می کنند
  • افرادی که از معلولیت های عصبی مانند سکته مغزی رنج می برند
  • افرادی که در طول روز زیاد صحبت می کنند مانند سخنرانان

دندان مصنوعی ثابت بهتر است با متحرک؟

همانطور که متوجه شدید پروتز دندان را می توان از دهان خارج کرد، اما ایمپلنت دندان برای همیشه در دهان باقی می ماند و دیگر امکان خروج آن وجود ندارد. پروتزهای دندانی خطر عفونت را در پی ندارند، قیمت پایین تری دارند و در صورت آسیب قابل ترمیم هستند. اما این دندان ها در دهان چفت نیستند و ممکن است مشکلاتی را به وجود بیاورند. دندان های ثابت برای همیشه در دهان باقی می مانند و حس دندان طبیعی را دارند، اما برای خروج آنها از دهان باید جراحی انجام شود و هزینه آنها بسیار زیاد است.

برای خرید محصولات دهان و دندان به کجا مراجعه کنم؟

برای خرید محصولات دهان و دندان مانند مسواک، خمیر دندان، نخ دندان، دهانشویه و خوشبو کننده دهان می توانید به سایت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.

مجله سلامت داروخانه آنلاین محصولات زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.