مکمل تقویت قوای جنسی

قرص کتوتیفن نحوه مصرف، عوارض جانبی و موارد احتیاطی!

قرص کتوتین نحوه مصرف، عوارض جانبی و موارد احتیاطی!

قرص کتوتیفن برای جلوگیری از حملات آسم استفاده می شود. منابع خارجی بر این امر تاکید می کنند این قرص قبل از شروع حملات آسم باید مصرف شود و هرگز نمی تواند حمله آسم را که از قبل شروع شده است تسکین دهد. کتوتیفن باید به طور مداوم مصرف شود تا موثر باشد.

 با توجه به این موضوع که این قرص می تواند با داروهای دیگری که برای آسم مورد استفاده قرار می گیرند تداخل داشته باشد، تا زمانی که پزشک دستور نداده است، نباید مصرف قرص دیگری همراه با کتوتیفن آغاز گردد. کتوتیفن یک آنتاگونیست قوی و غیررقابتی گیرنده های هیستامین H1 است که احتمالاً نقش مهمی در فعالیت ضد آلرژیک آن دارد.

کتوتیفن نوعی داروی آسم است که وقتی هر روز و همراه با سایر داروهای ضد آسم مصرف شود، ممکن است دفعات، شدت و طول مدت علائم یا حملات آسم کودکان را کاهش دهد. همچنین ممکن است منجر به کاهش نیاز روزانه به سایر داروهای ضد آسم شود. کتوتیفن برای پیشگیری یا درمان حملات حاد آسم موثر نیست. کتوتیفن با مهار مواد خاصی در بدن که باعث التهاب و علائم آسم می شوند، عمل می کند.
داروی کتوتیفن که به صورت خوراکی تجویز می شود، با مهار اثرات مواد درون زا که به عنوان واسطه های التهابی شناخته می شوند، به عنوان یک داروی ضد آسم غیر گشادکننده برونش عمل می کند. نشان داده شده است که استفاده از کتوتیفن، شدت و طول مدت علائم آسم را کاهش می‌دهد و ممکن است امکان کاهش استفاده از سایر درمان‌های آسم را فراهم کند.
کتوتیفن یک آنتی هیستامین است که با کاهش اثرات هیستامین شیمیایی طبیعی بدن عمل می کند. عطسه، خاراندن، آبریزش چشم و آبریزش بینی همگی از نشانه های هیستامین هستند. کتوتیفن چشمی (برای استفاده در چشم) خراش ناشی از حساسیت به گرد و غبار، گرده گل، طیور یا سایر مواد حساسیت زا را از بین می برد.
سیستم تنفسی و ریه
می توانید جهت خرید شربت ریه و سیستم تنفسی از وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

طریقه مصرف قرص کتوتیفن

قرص کتوتیفن 1 را می توان با یا بدون غذا مصرف کرد. دوز مصرفی برای بیماران مختلف متفاوت خواهد بود. به همین دلیل قبل استفاده از این دارو باید با پزشک و یا داروساز مشورت کنید. میزان مصرف این دارو بر اساس سن، وزن و شرایط بدنی بیمار مشخص خواهد شد. همچنین، میزان اثربخشی این قرص بر بدن بیمار بر تعیین دوز مصرفی اثر گذار است. قرص و یا شربت کتوتیفن را می توانید طبق دستور العمل زیر مصرف کنید:

 • برای بهبود آسم: بزرگسالان و کودکان 3 سال به بالا، دوز معمول 1 میلی گرم (میلی گرم) (1 قرص یا 5 میلی لیترشربت) دو بار در روز ، یکبار صبح و یکبار عصر است.
 • برای بهبود آسم: نوزادان و کودکان 6 ماهه تا 3 ساله، میزان مصرف بر اساس وزن بدن تعیین می شود و باید پزشک در این مورد تصمیم گیری کند. معمولا 25/0 میلی لیتر شربت به ازای هر کیلوگرم (کیلوگرم) وزن بدن دو بار در روز، یکبار صبح و یکبار عصر، تجویز می گردد.

این دارو باید دو بار در روز به صورت خوراکی مصرف شود. قرص ها را نباید خرد یا جوید. برای ایمن بودن، کتوتیفن باید به صورت روزانه مصرف شود. مطمئن شوید که هیچ دوزی را از دست ندهید. دوز را می توان به تدریج در هفته اول افزایش داد تا اثر خواب آلودگی دارو کاهش یابد. ممکن است چندین هفته طول بکشد تا اثرات کامل این دارو آشکار شود (معمولاً در عرض 10 هفته). پزشک ممکن است پس از 2 تا 3 ماه از مصرف این دارو، مصرف سایر داروهای آسم را به تدریج کاهش دهد.

شربت ما العسل مرکب نیاکشربت ما العسل مرکب نیاک | رفع آسم و تنگی نفس

در صورت فراموش کردن شربت یا قرص کتوتیفن چه کار کنیم؟

در صورت فراموش کردن مصرف این دارو، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. اگر تقریبا زمان بعدی دوز مصرفی شما نزدیک است، تا آن زمان صبر کنید. هرگز مقدار دارو را به دلیل این که فراموش کرده اید یک دوز را مصرف کنید دو برابر نکنید.

عوارض جانبی

عوارض جانبی بخشی از پروسه مصرف هر دارو است. اما اگر پزشک دارویی را برای شما تجویز می کند، مطمئن است اثر بخشی آن بیشتر از عوارض جانبی آن است. عوارض کتوتیفن به شرح زیرند:

 • خواب آلودگی
 • افزایش اشتها و وزن
 • تحریک پذیری
 • مشکل در خواب و عصبی شدن
 • سردرد
 • آبریزش بینی
 • سوزش چشم
 • خشکی چشم
 • چشم درد
 • خارش
 • تاری دید
 • حساسیت به نور
 • کهیر
 • گلو درد
 • سرگیجه
 • دل درد
 • بیش فعالی

عوارض جانبی نادر شربت و قرص کتوتیفن شامل خشکی موقت دهان یا سرگیجه خفیف هستند. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

طریقه مصرف قرص کتوتیفن

موارد احتیاطی

اگر می خواهید از قرص کتوتیفن استفاده کنید، بهتر است موارد زیر را مد نظر داشته باشید:

 • آلرژی: در صورت بروز هرگونه واکنش غیر معمول یا آلرژیک به این دارو یا داروهای دیگر، به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین در صورتی که از انواع حساسیت ها مانند حساسیت به غذاها، رنگ ها، مواد نگهدارنده یا حیوانات رنج می برید، این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.
 • اطفال: این دارو در کودکان آزمایش شده است و در دوزهای موثر، عوارض جانبی یا مشکلات متفاوتی نسبت به بزرگسالان ایجاد نشده است. با این وجود با توجه به این موضوع که کودکان بدن حساس تری دارند باید در زمان مصرف شربت یا قرص کتوتیفن حالات آنها را مد نظر داشته باشید.
 • سالمندی: بسیاری از داروها به طور خاص در افراد مسن مطالعه نشده است. بنابراین ، ممکن است معلوم نباشد که آنها دقیقاً به همان شیوه ای عمل می کنند که در افراد جوانتر عمل می کنند یا در افراد مسن عوارض جانبی یا مشکلات متفاوتی ایجاد می کنند. هیچ اطلاعات خاصی در مورد استفاده از قرص کتوتیفن در افراد مسن با استفاده در سایر گروه های سنی وجود ندارد.
 • شیر دهی: هیچ مطالعه دقیقی در مورد تعیین خطر نوزاد در هنگام استفاده از این دارو در دوران شیردهی در زنان وجود ندارد. قبل از مصرف این دارو در دوران شیردهی، مزایای بالقوه را در برابر خطرات احتمالی بسنجید.

تداخل دارویی قرص کتوتیفن

تداخل دارویی مسئله مهمی است که در مصرف هر دارو و مکملی باید مد نظر قرار گیرد. توصیه می شود قبل از مصرف قرص کتوتیفن لیست کاملی از داروهایی را که مصرف می کنید در اختیار پزشک قرار دهید تا پزشک شما را از تداخلات دارویی مطلع سازد. همچنین، میزان مصرف قرص کتوتیفن و داروهای دیگر حداقل 2 ساعت باید فاصله باشد. استفاده از قرص کتوتیفن با هر یک از داروهایی که در زیر به آنها اشاره می کنیم توصیه نمی شود ، اما ممکن است در برخی موارد پزشک تصمیم بگیرد تا بیماری این قرص ها را مصرف کند. قرص کتوتیفن با داروهای زیر تداخل دارد:

سایر تداخلات

استفاده از این قرص همراه با الکل یا دخانیات اثربخشی آن را کاهش می دهد.  همچنین، ابتلا به بیماری های خاص می تواند بر میزان اثر بخشی این دارو اثر بگذارد. وجود سایر مشکلات پزشکی ممکن است بر استفاده از این دارو تأثیر بگذارد. در صورت ابتلا به بیماری های خاص از جمله بیماریی که در زیر به آنها اشاره می کنیم به پزشک اطلاع دهید:

 • دیابت: بیماری دیابت می تواند بر اثربخشی این دارو اثر بگذارد.
 • صرع: مصرف این قرص همراه با داروهای صرع ممکن است خطر تشنج را افزایش دهد.

شربت تیماسین مهدارو 120میلشربت تیماسین مهدارو | ضد سرفه، خلط آور و رفع برونشیت و آسم

قطره کتوتیفن

این دارو برای پیشگیری و درمان خارش چشم ناشی از آلرژی (التهاب ملتحمه آلرژیک/فصلی) استفاده می شود. کتوتیفن یک آنتی هیستامین برای چشم است که با مسدود کردن یک ماده طبیعی خاص (هیستامین) علائم آلرژیک را درمان می کند. همچنین یک تثبیت کننده است که با کاهش انتشار مواد طبیعی که باعث واکنش آلرژیک می شوند از واکنش های آلرژیک جلوگیری می کند.

نحوه استفاده از قطره کتوتیفن فومارات

اگر از محصول بدون نسخه استفاده می کنید، قبل از استفاده از این دارو، تمام دستورالعمل های روی بسته بندی محصول را بخوانید. اگر پزشک شما این دارو را تجویز کرده است، آن را دقیقا طبق دستور مصرف کنید. 1 قطره را روی چشم(های آسیب دیده)، معمولاً دو بار در روز (هر 8 تا 12 ساعت) یا طبق دستورالعمل بسته یا پزشکتان بمالید.
دوز بر اساس وضعیت پزشکی و واکنش درمانی شما تعیین می شود. قبل از استفاده از قطره چشم، مطمئن شوید که دستانتان تمیز هستند. برای جلوگیری از آلودگی، نوک قطره چکان را لمس نکنید و اجازه ندهید که با چشم یا هر سطح دیگری تماس پیدا کند. قبل از استفاده از قطره چشم، لنزهای تماسی خود را بردارید. 1 قطره را در پلک پایین بمالید و به سمت پایین نگاه کنید. به آرامی چشمان خود را به مدت 1 تا 2 دقیقه ببندید.

علائم احتیاطی

دوز بر اساس وضعیت پزشکی و پاسخ شما به درمان است. برای استفاده از قطره چشم ابتدا دستان خود را بشویید. برای جلوگیری از آلودگی، نوک قطره چکان را لمس نکنید یا اجازه ندهید که چشم شما یا هر سطح دیگری را لمس کند. 

داروی کتوتیفن برای کودکان

کتوتیفن یک داروی با اثرات طولانی مدت برای کودکان مبتلا به آسم برای جلوگیری یا کاهش خس خس سینه و مشکلات تنفسی است. معمولاً همراه با سایر داروهای آسم (از جمله کورتیکواستروئیدها مانند پردنیزون، بتا آگونیست‌های استنشاقی مانند سالبوتامول) استفاده می‌شود.

نکات پایانی

قرص کتوتیفن باید به طور دقیق و طبق دستور پزشک مصرف شود. مصرف دقیق این دارو بستگی به وزن شما، شدت آسم، واکنش به درمان و سایر شرایط دارد. این دارو برای درمان حملات حاد آسم مناسب نیست و صرفاً جهت جلوگیری از حملات آسم مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صورت بروز هرگونه علامت حساسیت (تورم یا قرمزی صورت، لبها یا زبان و یا تنگی نفس) به پزشک خود اطلاع دهید. هرگز به صورت خودسرانه این دارو را شروع یا قطع نکنید و در کنار مطالعه مجله سلامت داروخانه آنلاین همیشه با پزشک خود در مورد هرگونه تغییر در درمان خود مشاوره نمایید.

قرص تقویت سیستم ایمنی
می توانید جهت خرید قرص تقویت سیستم ایمنی بدن از وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

سوالات پرتکرار

در این قسمت تلاش می کنیم تا به سوالات پرتکرار در مورد قرص کتوتیفن پاسخ دهیم.

قرص کتوتیفن برای چیست؟

Zaditor (کتوتیفن) اولین گزینه درمانی OTC برای خارش چشم های مرتبط با آلرژی است، اما عفونت ها را درمان نمی کند و ممکن است برای آلرژی های جدی تر کمکی نکند. علائم آلرژی را درمان می کند. زیرتک (ستیریزین) می تواند به شما در رفع برخی علائم آلرژی کمک کند بدون اینکه شما را بسیار خواب آلود کند.

قرص کتوتیفن برای کرونا

بیماری کرونا یکی از بیماری هایی است که تا به حال درمان مشخصی برای آن پیدا نشده است. برخی از افراد توصیه می کنند که قرص یا شربت کتوتیفن برای کرونا موثر است، اما باید بدانید تا به حال یافته ای بدست نیامده است که این موضوع را تصدیق کند.

آیا قرص کتوتیفن خواب آور است؟

بله! این قرص باعث بروز احساس خواب آلودگی می شود. به همین دلیل تا زمانی که احساس خواب آلودگی دارید نباید رانندگی کنید و یا از ماشین آلات استفاده کنید.

قرص کتوتیفن برای اسپرم

برخی از مطالعات نشان می دهند که مصرف این قرص تحرک اسپرم ها را افزایش می دهد. اما باید بدانید این قرص نباید خودسرانه برای درمان مشکلات مرتبط با اسپرم مورد استفاده قرار گیرد.

داروهای تنفسی را از کجا بخریم؟

اگر می خواهید انواع مکمل دارویی مانند قرص تقویت سیستم ایمنی بدن، قرص گلودرد و سرما خوردگی و داروهای دیگر را سفارش دهید، می توانید به سایت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.