مکمل تقویت قوای جنسی

آیا قرص سیتاگلیپتین به کاهش قند خون کمک می کند؟

آیا قرص سیتاگلیپتین به کاهش قند خون کمک می کند؟

سیتاگلیپتین قرصی است که برای کنترل قند خون بالا در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 استفاده می شود. این قرص همراه با رژیم غذایی مناسب و برنامه ورزشی تاثیر گذار است. کنترل قند خون بالا اهمیت بسیار زیادی دارد، زیرا اگر قند خون افزایش پیدا کند خطر آسیب به کلیه ها، نابینایی، مشکلات عصبی، از دست دادن اندام ها و افت عملکرد جنسی وجود دارد. کنترل صحبح بیماری دیابت خطر سکته قلبی و مغزی را به میزان چشم گیری کاهش می دهد. سیتاگلیپتین سطح اینکرتین خون را بالا می برد. اینکترین ها با افزایش ترشح انسولین به کنترل قند خون کمک می کنند و میزان قند موجود در کبد را کاهش می دهند.

قرص دیابتشما می توانید جهت خرید قرص دیابت از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

نحوه استفاده از قرص سیتاگلیپتین

قبل از شروع استفاده از این قرص باید راهنمای دارویی موجود در جعبه را به دقت مطالعه کنید و اگر سوالی برای شما پیش آمد از پزشک و یا دارو ساز بپرسید. توصیه می شود این قرص یکبار در روز با غذا یا بدون غذا مصرف شود.مقدار مصرف بر اساس وضعیت پزشکی، عملکرد کلیه و پاسخ به درمان تعیین می شود. این دارو را به طور منظم مصرف کنید تا بیشترین سود را از آن ببرید.

برای افزایش اثربخشی این قرص آن را سر ساعت مشخصی مصرف کنید و حتما برنامه غذایی مناسبی را پیشرو بگیرید. استفاده از این قرص هرگز بدین معنا نیست که شما می توانید هر چه را که میل دارید بخورید. در زمان استفاده از سیتاگلیپتین مرتبا قند خون خود را چک کنید. اگر قند خون نوسانات زیادی دارد، این موضوع را با پزشک در میان بگذارید.

عوارض جانبی سیتاگلیپتین

به یاد داشته باشید که عوارض جانبی بخشی از مصرف داروها و مکمل هاست، اما اگر پزشک تشخیص داده است که شما باید از این دارو و یا مکمل استفاده کنید، حتما پس از بررسی سلامتی شما بدین نتیجه رسیده است که اثر بخشی این دارو بیشتر از عوارض جانبی آن است. عوارض جانبی سیتاگلیپتین به شرح زیرند:

 • علائم کاهش قند خون مانند تعریق ناگهانی، لرزش، ضربان قلب سریع، گرسنگی، تاری دید، سرگیجه و سوزن سوزن شدن دست و پا

 همراه داشتن قرص یا ژل گلوکز برای درمان قند خون پایین عادت خوبی است. اگر به قرص گلوکز دسترسی ندارید، در صورت بروز این علائم می توانید عسل، آب نبات و یا آب میوه بنوشید. مصرف الکل، انجام ورزش غیر معمول و سنگین و حذف وعده های غذایی در زمان مصرف این قرص ممنوع است. زیرا این موارد باعث افت شدید قند خون می شوند و این امر بسیار خطرناک است. ممکن است این قرص نتواند قند خون را به میزان چشمگیری کاهش دهد. در این صورت علائم زیر پدیدار می شوند:

 • علائم قند خون بالا (هیپرگلیسمی) مانند تشنگی، افزایش ادرار، گیجی، خواب آلودگی، گرگرفتگی، تنفس سریع و بوی تنفس میوه ای است.

در صورت بروز این علائم باید سریعا با پزشک خود تماس بگیرید. البته باید بدانید که این عوارض به ندرت رخ می دهند، زیرا این قرص به خوبی می تواند بر قند خون اثر بگذارد. در صورت بروز عوارض جانبی جدی موضوع را با پزشک در میان بگذارید:

 • علائم پانکراتیت مانند تهوع و استفراغ مداوم، بی اشتهایی، درد شدید معده، شکم و کمر

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده هر یک از علائم واکنش آلرژیک جدی از جمله بثورات پوستی، خارش و تورم (به ویژه صورت/زبان/گلو)، سرگیجه شدید و مشکل تنفس این موضوع را به پزشک اطلاع دهید.

نحوه استفاده از قرص سیتاگلیپتین

موارد احتیاطی سیتاگلیپتین

اگر می خواهید از قرص سیتاگلیپتین استفاده کنید، به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • در صورت حساسیت به این دارو و یا داروهای مشابه پزشک را در میان بگذارید. زیرا ممکن است این قرص حاوی مواد غیر فعال باشد و باعث بروز واکنش های آلرژیک شدید شود.
 • قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید، به ویژه اگر از این بیماری ها رنج می برید: بیماری کلیوی، نارسایی قلبی، بیماری لوزالمعده (پانکراتیت) و سنگ در کیسه صفرا (سنگ کیسه صفرا).
 • با توجه به این موضوع که سیتاگلیپتین قند خون را کاهش می دهد، ممکن است پس از مصرف این قرص احساس تاری دید، سرگیجه و یا خواب آلودگی داشته باشید. تا زمانی که مطمئن نشده اید این حالت ها رفع شده اند، رانندگی نکنید و یا با ماشین آلات کار نکنید.
 • در زمان استفاده از این قرص از الکل استفاده نکنید، زیرا خطر افت قند خون را به شدت افزایش می دهد.
 • در زمانی که به مشکلاتی مانند تب، عفونت و یا جراحت دچار شده اید، کنترل قند خون دشوار است. در این صورت باید با پزشک مشورت کنید تا راهکارهای مناسب را پیش روی شما بگذارد.
 • اگر می خواهید عمل جراحی انجام دهید و یا کارهای مرتبط به دندانپزشکی انجام دهید، به پزشک بگویید که از سیتاگلیپتین استفاده می کنید.
 • استفاده از این دارو در دوران بارداری مجاز نیست، مگر با تجویز مستقیم پزشک. زیرا قند خون بالا می تواند آسیب های غیر قابل جبرانی را به سلامت مادر و جنین وارد کند.

انسولین

تداخل دارویی

اگر می خواهید از قرص سیتاگلیپتین استفاده کنید، باید تداخل دارویی را در نظر داشته باشید. تداخل دارویی این قرص به شرح زیر است:

 • داروهای مسدود کننده بتا (مانند متوپرولول، پروپرانولول و قطره چشم گلوکوم مانند تیمولول)
 • داروهایی که برای کنترل قند خون استفاده می کنید

اگر می خواهید از مکمل های گیاهی کاهش قند خون استفاده کنید، باید به پزشک بگویید که از این دارو استفاده می کنید. در غیر اینصورت خطر بروز عوارض شدید وجود دارد.

سوالات پرتکرار

در این قسمت تلاش می کنیم تا به سوالات پرتکرار شما در مورد قرص سیتاگلیپتین پاسخ دهیم.

قرص سیتاگلیپتین 50 برای چیست؟

این قرص برای کنترل قند خون بالا در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 مورد استفاده قرار می گیرد.

قیمت قرص سیتاگلیپتین

برای اطلاع از قیمت این قرص باید به داروخانه های معتبر مراجعه کنید.

تفاوت قرص سیتاگلیپتین و لیناگلیفین

بهتر است بدانید تفاوت چندانی میان این دو وجود ندارد. با این وجود تحقیقات نشان می دهند که قدرت این قرص در مقایسه با لیناگلیفین کمتر است.

قرص دیابت را از کجا بخریم؟

اگر می خواهید برای خرید قرص دیابت و مکمل های ضد دیابت اقدام کنید، می توانید به سایت داروخانه آنلاین مراجعه کنید. این مرکز محصولاتی معتبر را با مجوزهای بهداشتی به شما عرضه می کند.

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

مجله سلامت داروخانه آنلاین محصولات زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.