مکمل تقویت قوای جنسی

ویتامین دی D چیست؟ اثرات ویتامین دِ بر سلامتی

اثرات ویتامین D بر سلامتی بدن کدامند؟

ویتامین D یا ویتامینی افسانه ای! بگذارید به بیست سال پیش، سال 1998 بازگردیم. این سال همیشه در ذهن من خواهد ماند: زیرا هری پاتر باید سنگ جادو را که از اکسیر زندگی ساخته شده بود، می جست.

این اکسیر توانایی بخشیدن زندگی ابدی و درمان تمامی بیماری ها را داشت. ولدومرت تلاش می کرد تا این سنگ را بدزد و دوباره به زندگی بازگردد. هری نقشه او را خنثی کرد و این سنگ از بین رفت.

خب هدف ما ز بیان این داستان افسانه ای و پرطرفدار چه بود؟ آیا قرار است با ماده ای افسانه ای آشنا شویم که قدرت درمان تمامی بیماری ها را دار؟ بله کاملا درست است.

ویتامین D  اکسیر زندگی است و تاثیرات زیادی بر سلامتی بدن دارد. کمبود این ویتامین در بدن سبب بروز مشکلات و بیماری های فراوانی می شود. پس به عنوان شخصی که به سلامت خود اهمیت می دهد استفاده از ویتامین D را به رژیم غذایی خود بیافزاید و از تاثیرات بیشمار آن بر سلامتی بهره ببرید.

vit d

ویتامین D و بهبود عملکرد ورزشکاران

مطالعات زیادی صورت گرفته است که به بررسی سطح ویتامین D در بدن و نحوه عملکرد هوازی پرداخته است. در واقع، افرادی که از کمبود این ویتامین در بدن رنج می برند ظرفیت هوازی پایین تری از افراد دیگر دارند.

به همین دلیل فعالیت آنها محدود می شود و اکسیژن کمتری به بدنشان می رسد و همین امر سبب می شود سلامتی آنها تحت تاثیر قرار گیرد. اگر از کمبود ویتامین D رنج می برید مکمل های ویتامین دار را به رژیم غذایی خود بیافزایید. مصرف مکمل های مربوطه کمبود این ویتامین را از بین می برد و سبب بهبود فعالیتهای هوازی می شود.

برخی گمانه زنی ها در اینباره وجود دارد که مصرف دوز زیادی از مکمل های ویتامینی سبب بهبود قوای بدنی می شود! اما تحقیقات در این زمینه هنوز بسیار ناچیز هستند و به مطالعات بیشتری در این زمینه نیازمند هستیم.

به همین دلیل بهتر است از مصرف بیش از اندازه این مکمل ها خودراری کنیم و تنها طبق دستور پزشک مکمل ویتامین D را مصرف کنیم و از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری به عمل آوریم.

 

ویتامین D و جلوگیری از بروز انواع عفونتها

کمبود ویتامین D  در بدن با ابتلا به عفونت رابطه مستقیم دارد. این ویتامین نقش مهمی در سلامت سیستم ایمنی بدن بازی می کند و از عفونت دستگاه تنفسی جلوگیری به عمل می آورد.

در واقع اگر این ویتامین به اندازه کافی برای بدن تامین نشود سیستم ایمنی بدن که نقش دفاعی بدن را بر عهده دارد به شدت آسیب می بیند و همین امر خطر ابتلا به انواع عفونتها را در بدن بالا می برد.

محققان در یک متا تحلیل،  25 مطالعه صورت گرفته در این زمینه را بررسی کردند. نتایج حاکی از آن بودند که استفاده از مکمل ویتامین D می تواند خطر ابتلا به عفونت مجرای تنفسی را کاهش دهد.

 زیرا این ویتامین به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند و بدن را در برابر باکتری ها و ویروسها مقاوم می کند. در نتیجه ابتلا به عفونت در بدن کمتر رخ می دهد.

ویتامین D و کمک به کاهش وزن

گمانه زنی هایی حاکی از آن هستند که مکمل ویتامین D برای کاهش وزن بسیار مفید است. خب باید بگویم نه! این حرف به هیچ عنوان درست نیست! بهتر است واقع بینانه به این موضوع بنگریم. واقعیت این است که کمبود ویتامین D منجر به بروز مشکلاتی در شرایط زیر می شود:

  • هورمونها،
  • میزان جذب کلسیم در بدن،
  • تغییر خلقیات،
  • تغییر عملکرد بدن

اما مدارکی دال بر چربی سوزی وجود ندارد. با توجه به اینکه این ویتامین سبب افزایش عملکرد هوازی بدن می شود، همین امر سبب می شود بدن فعالیت بیشتری داشته باشد و با فعالیت بیشتر چربی های بدن از بین می روند.

در واقع می توان گفت مصرف این ویتامین بر بدن اثر مثبتی دارد و همین امر کمک به چربی سوزی می کند. در اینجا ذگر این نکته حایز اهمیت است،  افرادی که رژیم می گیرند معمولا میزان کالری های دریافتی خود را کاهش می دهند. به همین دلیل باید از مکمل ویتامین D حتما استفاده کنند.

آیا می دانید سطح ویتامین شما بسیار پایین است؟

می دانم که پیش خود می گویید من نگران نیستم زیرا سطح این ویتامین در بدن من نرمال است. اما باید بدانید تحقیقات نشان داده اند که نیمی از افراد از کمبود این ویتامین رنج می برند.

و حالا چرا؟

ویتامین D در بدن از طریق ژنتیک، رژیم غذایی و نور خورشید تامین می شود. با توجه به اینکه اکثر افراد در تماس با نور خورشید قرار ندارند و در محیطهای بسته هستند با کمبود این ویتامین رو به رو می شوند.

علاوه بر آن ممکن است در رژیم غذایی  مواد سرشار از این ویتامین وجود نداشته باشد. همین امر سبب کاهش ویتامین D در بدن می شود و تاثیرات منفی بر سلامتی دارد.

به همین دلیل بهتر است سالانه چک آپ کلی داشته باشید و با یک آزمایش خون ساده میزان این ویتامین را در بدن خود بسنجید. در صورت کمبود و با صلاحدید پزشک از مکمل های لازم استفاده کنید.

میزان دوز مصرفی ویتامین D چقدر است؟

استفاده از مکمل های ویتامینی یک راهکار بسیار ساده برای تامین نیاز بدن است.اگر سطح این ویتامین در خون شما کمتر از 20 ng/ml است باید روزانه 1000 IU تا 5000IU استفاده کنید. حتما باید از ویتامین D3 استفاده کنید نه D2. می توانید این مکمل را همراه با غذای خود بخورید ویتامین D ویتامین قابل حل در چربی است.

اگر به سلامت خود اهمیت می دهید مکمل ویتامین D را در برنامه غذایی خود بگنجانید. با توجه به اثرات زیادی که این ویتامین بر سلامتی بدن دارد بهتر است به سطوح آن در خون خود توجه داشته باشید.

تامین این ویتامین از طریق نور خورشید یکی از راهکارهای ساده است. بهتر است روزانه نیم ساعت پوست بدن خود را در معرض نور خورشید قرار دهید و از آثار آن بر سلامتی خود بهره مند شوید.

در صورت نیاز و با صلاحدید پزشک استفاده از مکمل های ویتامینی را به رژیم غذایی خود بیافزاید ولی سرخود استفاده از این مکمل ها را آغاز کنید. برای تهیه بهترین محصولات دارویی، سلامتی، مکمل ویتامین دار و مکمل بدنسازی به سایت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.