منو
سبد خرید شما

مکمل خواب آور کودک

شربت پدیابست اسلیپ 150 میل
ناموجود
قطره خوراکی ملاتونین 1 امی ویتال 30میل
ناموجود
قطره خوراکی ملاتونین 1 امی ویتال 30میل
کمک به سلامت خواب و تنظیم چرخه خواب در بدن
16,350 تومان
شربت سیموسد سیمرغ دارو 120 میل
ناموجود
شربت سیموسد سیمرغ دارو 120 میل
کمک به بهبود بیخوابی کودکان و کمک به ایجاد آرامش در کودک
55,000 تومان
پودر خوراکی کیدز کالم بی هیویر کاروسوس نچرال هلث 75 گرمی
ناموجود
پودر خوراکی کیدز کالم بی هیویر کاروسوس نچرال هلث 75 گرمی
حفظ سلامت سیستم عصبی کودکان , بهبود کودکان با خلق تحریک پذیر
550,000 تومان
شربت بی بی سد گل دارو 60 میلی
ناموجود
شربت بی بی سد گل دارو 60 میلی
آرام بخش و خواب آور و درمان ناآرامی در کودک ، درمان بی خوابی در کودک
70,000 تومان
شربت بی بی اسلیپ آرشام دارو 120 میل شربت بی بی اسلیپ آرشام دارو 120 میل
ناموجود
شربت بی بی اسلیپ آرشام دارو 120 میل
بهبود خواب کودکان و کاهش رفتارهای استرسی کودکان
28,000 تومان
شربت کیدزی اسلیپ دایونیکس فارما 150ml شربت کیدزی اسلیپ دایونیکس فارما 150ml
ناموجود
شربت بایوکل کیدز ان او سی بایوکل 150 میل شربت بایوکل کیدز ان او سی بایوکل 150 میل
ناموجود
شربت بایوکل کیدز ان او سی بایوکل 150 میل
کمک به رفع اختلالات خواب در کودکان ، پیشگیری از بیخوابی
180,000 تومان
نمایش 1 تا 8 از 8 (1 صفحه)
مکمل خواب آور کودک


برخی از بزرگسالان وقتی به دوران کودکی خود می اندیشند خواب راحت شبانه را به یاد می آورند. اما بهتر است بدانید تمامی کودکان خواب راحت را تجربه نمی کنند و بسیاری از آنها از اختلالات خواب رنج می برند. گاهی این اختلالات به حدی جدی هستند که پزشکان مجبور می شوند استفاده از انواع مکمل خواب آور کودک را تجویز کنند.

مشکل خواب در کودکان

کم خوابی یک شکایت رایج هم برای کودکان و هم برای والدین آنها است. خستگی در کودکان می تواند باعث ایجاد تعدادی از مشکلات در زندگی عادی (از جمله کاهش تمرکز، مشکلات رفتاری، غیبت از مدرسه، مقاومت ایمنی کمتر و انعطاف پذیری عاطفی کمتر) شود. کمبود رژیم غذایی و ریزمغذی ها با بسیاری از عوامل بالقوه کمک کننده یا شرایطی که ممکن است باعث مشکلات خواب در کودکان شود، به عنوان یک استراتژی درمانی ممکن شناسایی شده است. یک بررسی سیستماتیک و متاآنالیز اخیر در سال 2018 نشان داد که بین مصرف میوه و سبزیجات و مدت زمان خواب کافی در کودکان ارتباط وجود دارد.

یک مطالعه در سال 2015 روی 98 کودک بین دو تا 18 سال نشان داد که رژیم غذایی حاوی سبزیجات سبز، گوشت گاو، شیر کامل و کره پر چرب باعث بهبود خواب در طول شب شده و منجر به خستگی کمتر و نیاز به چرت زدن در طول ساعات بیداری می شود. محققان این تغییرات را به ترکیب ریز مغذی‌های این غذاها از جمله منیزیم، آهن، ویتامین‌های B کمپلکس، ویتامین‌های C و E و همچنین اسیدهای چرب نسبت دادند. مصرف سبزی‌های سبز قوی‌ترین فواید را برای خستگی شناختی داشت که تصور می‌شود در نتیجه ویتامین‌های A و C باعث افزایش جذب مواد معدنی مانند منیزیم، روی و آهن می‌شود.  

منیزیم

منیزیم به ویژه برای بهبود خواب بسیار مهم است. مصرف مکمل در افراد مبتلا به بی خوابی به طور قابل توجهی باعث افزایش کارایی زمان خواب و افزایش سطح رنین و ملاتونین شد. همچنین ممکن است به خواب ضعیف کمک کند.

منیزیم ماده مغذی برجسته در مطالعه منتشر شده در مجله تحقیقات علوم پزشکی بود که نشان داد افزودن یک مکمل در شرکت کنندگان مسن علائم بی خوابی و کیفیت خواب را بهبود می بخشد. آجیل، لوبیا، دانه ها، توفو، موز و غلات کامل همه منابع خوب منیزیم هستند.

ویتامین ب6

ویتامین B6 نیز یک کوفاکتور مفید در این فرآیندها است. ویتامین B6، همراه با تریپتوفان (در سنتز سروتونین) و ملاتونین (محصول نهایی مسیر سروتونرژیک)، در القای خواب خود به خود در کودکانی که تحت بررسی برای ناشنوایی اولیه از طریق تست پاسخ شنوایی ساقه مغز (ABR) بودند، کارایی خود را نشان داده است. . این یک جایگزین برای آرامبخش های دارویی معمول است.

زینک یا روی

روی یکی دیگر از مواد مغذی مهم برای افزایش خواب در کودکان است، تحقیقات نشان می‌دهد که بین غلظت کافی روی خون و کیفیت خواب خوب در کودکان سه تا پنج ساله و 11 تا 15 سال ارتباط وجود دارد. روی در تولید انتقال دهنده های عصبی ذاتی در خواب، مانند گاما آمینو بوتیریک اسید (GABA) و تعادل n-متیل-D-آسپارتات (NMDA) نقش دارد.

یک رژیم غذایی متعادل سالم با مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه برای حفظ الگوهای خواب سالم در کودکان حیاتی است. مواد معدنی مانند منیزیم و روی و همچنین ویتامین B6 نیز ممکن است در مواردی که دریافت رژیم غذایی برای حمایت از خواب مطلوب در کودکان کافی نیست، مکمل های مفیدی باشند.

ملاتونین

ملاتونین عامل اصلی موثر بر خواب شما است. طبق گفته بنیاد ملی خواب، چرخه خواب/بیداری شما توسط ریتم شبانه روزی شما تنظیم می شود، ساعت داخلی که به بدن شما می گوید چه زمانی زمان خواب است و چه زمانی زمان هوشیاری فرا رسیده است. ریتم شبانه روزی شما توسط هورمون ملاتونین تنظیم می شود که در مغز شما تولید می شود. ملاتونین همچنین در بسیاری از انواع غذاها از جمله پسته، گردو، گیلاس ترش، انگور، توت فرنگی، کیوی، گوجه فرنگی، فلفل دلمه ای و ذرت وجود دارد.

ویتامین های گروه ب

ویتامین های ب کمپلکس بدن برای تولید ملاتونین به انواع مواد مغذی از جمله ویتامین B کمپلکس کافی نیاز دارد.  در مجموع هشت ویتامین B وجود دارد که با نام‌های تیامین (B1)، ریبوفلاوین (B2)، نیاسین (B3)، اسید پانتوتنیک (B5)، پیریدوکسین (B6)، بیوتین (B7)، فولات (B9) و کوبالامین (B12) شناخته می‌شوند . شما می توانید ترکیبی از این ویتامین های گروه B را در غذاهایی مانند سبزیجات برگ دار، تخم مرغ، لبنیات، لوبیا، مرغ، گوشت و ماهی آزاد پیدا کنید.

امگا 3 و ویتامین D

مطالعه ای در مجله پزشکی خواب بالینی نشان داد که ترکیب امگا 3 و ویتامین D موجود در ماهی های چرب مانند سالمون خواب را در شرکت کنندگان بهبود می بخشد. محققان فکر می کنند که این به دلیل تأثیر آن مواد مغذی بر تنظیم سروتونین است. بذر کتان و دانه چیا از دیگر منابع خوب امگا 3 هستند، در حالی که زرده تخم مرغ، قارچ و لبنیات غنی شده حاوی ویتامین D هستند.

آیا ملاتونین می تواند به خوابیدن کودکان کمک کند؟

 اگر کودک شما برای به خواب رفتن در شب یا خواب کافی مشکل دارد، در مورد امکان استفاده از مکمل های ملاتونین با پزشک کودک خود صحبت کنید. ملاتونین یک استراتژی کوتاه مدت ممکن برای کمک به کودکان برای رسیدن به خواب با کیفیت است. اگرچه تحقیقات در مورد استفاده از ملاتونین در کودکان محدود است، مطالعات روی گروه‌های منتخب از کودکان شواهد امیدوارکننده‌ای از اثربخشی ملاتونین در شروع خواب ارائه می‌دهند. مطالعات نشان می دهد که کودکان مبتلا به ADHD که ملاتونین مصرف می کنند خواب بهتری را تجربه می کنند. یک مطالعه نشان داد که بی خوابی کاهش می یابد که منجر به خوابیدن کودکان به طور متوسط 16 دقیقه زودتر می شود .

ملاتونین و کودکان مبتلا به اختلالات طیف اوتیسم

 اختلالات خواب بین 50 تا 80 درصد از کودکان مبتلا به اختلالات طیف اوتیسم (ASD) را تحت تاثیر قرار می دهد. مطالعات مربوط به استفاده از ملاتونین در کودکان مبتلا به ASD، شروع خواب و مقدار خواب را بهبود بخشیده است.

کدام داروی خواب آور برای کودکان تجویز می شود؟

آنتی هیستامین ها مانند دیفن هیدرامین و داروهای دیگری مانند زولپیدم اغلب برای تنظیم خواب کودکان مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از پزشکان استفاده از ملاتونین را به عنوان مکمل خواب آور کودک تجویز می کنند. اما بهتر است بدانید تمامی این مکملها اگر در دراز مدت مورد استفاده قرار بگیرند اثرات منفی بر سلامتی کودک دارند.

روشهای غیر دارویی برای درمان مشکل بی خوابی کودکان

بسیاری از پزشکان  استفاده از روشهای غیر دارویی را برای درمان اختلال خواب کودکان پیشنهاد می دهند. بهتر است کودکان از همان ابتدا الگوهای صحیح خواب را بیاموزند. به کودکان بیاموزید سر ساعت مشخص به رختخواب بروند و هرگز در هنگام خواب با اسباب بازی های خود بازی نکنند.

مطالعات اخیر نشان می دهند کودکانی که می آموزند برای خواب نباید منتظر والدین خود باشند در مقایسه با کودکانی که باید والدینشان آنها را بخواباند، از اختلالات خوابی کمتری رنج می برند. در پایان اگر هیچ یک از این موارد کارساز نبود خانواده ها می توانند با تجویز پزشک استفاده از انواع مکمل خواب آور کودک را آغاز کنند.

بهترین شربت خواب آور برای کودکان

بسیاری از افراد به دنبال بهترین شربت خواب آور قوی برای کودکان هستند.  مطالعات اخیر نشان داده اند پیروی از رژیم غذایی سالم که حاوی ویتامینها و مواد معدنی مورد نیاز بدن است به بهبود کیفیت خواب کمک می کند. ویتامین دی، ویتامین ایی، ویتامین بی، آهن، کلسیم و منیزیم تا حد زیادی اختلال بی خوابی کودکان را از بین می برند. در صورتی که تامین نیازهای بدن به مواد مغذی به درمان اختلال خواب کودکان کمک نکرد، پزشکان استفاده از انواع مکمل خواب آور کودک را توصیه می کنند.  شربت بایوکل کیدز ان او سی بایوکل یکی از بهترین انواع مکمل خواب آور کودک است و اختلالات خوابی را تا حد زیادی از بین می برد.

عدم خواب کافی چه مشکلاتی را برای کودکان به وجود می آورد؟

خواب کافی مولفه کلیدی در سلامتی کودکان به شمار می رود. کودکانی که به اندازه کافی نمی خوابند با مشکلات جسمانی و روحی زیادی دست و پنجه نرم می کنند و همین امر سلامتی عمومی آنها را تحت تاثیر قرار می دهد. به همین دلیل بسیاری از والدین ترجیح می دهند از مکمل خواب آور کودک استفاده کنند. خواب کافی همانند رژیم غذایی سالم از اهمیت زیادی برخوردار است. کودکانی که خواب کافی ندارند معمولات به مشکلات زیر دچار می شوند:

  • سختی در تمرکز
  • احساس خستگی مداوم
  • افزایش وزن
  • افزایش سموم بدن
  • اختلال در رشد قد
  • افسردگی

تعرق در خواب، بی قراری، تکان دادن پاها در هنگام خواب و  پریدن مکرر از خواب از علایم رایج اختلال کم خوابی در کودکان هستند و زنگ هشداری برای والدین به شمار می روند.

عوارض شربت خواب آور برای کودکان

مطالعات زیادی به بررسی عوارض انواع مکمل خواب آور کودک پرداخته اند اما بهتر است بدانید هنوز به مطالعات بیشتری که در مقیاسی بزرگ صورت پذیرند نیازمندیم. از عوارض عمده این مکملها می توان به تاثیر آنها بر عملکرد مغزی و ماهیچه ای اشاره کرد. این مکملها با کاهش فعالیت مغزی سبب می شوند یادگیری کودک دچار مشکل شود. همچنین استفاده از این مکملها در هنگام خواب، تنفس کودک را کاهش می دهد و در برخی موارد خطر مرگ وجود دارد.

آیا دارویی برای تنظیم خواب کودکان اعتیاد آور است؟

نکته بسیار مهم که والدین باید بدان توجه داشته باشند این است که مکمل خواب آور کودک بسیار اعتیار آور است و اگر در دراز مدت مورد استفاده قرار گیرد ممکن است دیگر کودک بدون آنها نتواند بخوابد. بنابراین بهتر است قبل از استفاده از مکمل خواب آور کودک با پزشک مشورت کنید. ابتدا تلاش کنید روشهای غیر دارویی را امتحان کنید و اگر نتوانستید از هیچ کدام آنها پاسخی بگیرید با مشورت پزشک استفاده از داروها و مکملهای خواب آور را آغاز کنید.

شربت خواب آور کودکان بدون عوارض

بهتر است بدانید با توجه به این موضوع که مکمل خواب آور کودک برای ایجاد احساس خواب در کودکان مورد استفاده قرار می گیرد، حتما با عوارضی همراه است. شما باید به صورت دوره ای از این شربت استفاده کنید و هرگز به مدت طولانی آن را مورد استفاده قرار ندهید.

پودر خواب آور

پودر خوراکی کیدز کالم بی هیویر کاروسوس نچرال هلث محصولی مناسب است که می تواند بر سیستم عصبی کودکان اثر بگذارد و خواب راحت را برای شما به ارمغان آورد. کودکان 2 سال به بالا می توانند از این پودر استفاده نمایند. این امر به ارتقا سلامتی کودکان کمک می کند و باعث می شود آنها در بزرگسالی سالم بمانند.

داروی خواب آور نوزاد

بسیاری از نوزادان پس از تولد با اختلالات خواب رو در رو هستند. دلیل این امر می تواند عدم تطابق بدن آنها با محیط خارج از رحم مادر باشد. بنابراین ممکن است اندکی زمان ببرد تا نوزاد الگوی خواب خود ر بازیابد. بهتر است مادران در این روند صبور باشند و از مکمل خواب آور کودک استفاده نکنند. به طور کلی مطالعات جدید نشان می دهند استفاده از این مکملها برای کودکان زیر سه سال اکیدا ممنوع است و به سلامتی آنها آسیبهای غیر قابل جبرانی وارد می کند.

شربت تنظیم خواب نوزاد

اگر نوزاد شما بی قرار است و نمی تواند بخوابد بهتر است به دنبال دلیل آن باشید. سرما و یا گرما یکی از عواملی هستند که بر خواب نوزاد اثر می گذارند. گرسنگی نیز یکی دیگر از دلایل بی خوابی است. بهتر است هر دو ساعت یکبار به نوزاد خود شیر بدهید. بسیاری از نوزادان از دردهای شکمی رنج می برند. با پزشک مشورت کنید و در صورت تشخیص دل درد نوزاد داروی مناسب را به او بدهید. همچنین، می توانید از شربت بی بی سِد گل دارو  استفاده کنید.

خرید مکمل خواب آور کودک

اگر می خواهید برای خرید مکمل خواب آور کودک اقدام کنید، می توانید هم اکنون مکمل های مورد نیاز خود را از سایت داروخانه آنلاین سفارش دهید. کارشناسانی که در این مرکز مشغول به فعالیت هستند، به شما کمک می کنند بهترین مکمل ها را خریداری کنید و سلامتی کودک خود را ارتقا دهید.  


داروخانه آنلاین مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

سوالات متداول

استفاده از مکمل خواب آور کودک می تواند باعث بروز برخی از عوارض نظیر سردرد، خواب آلودگی و تحریک پذیری شود.

بله!  کم خوابی در کودکی خطر ابتلا به بیماری اسکیزوفرنی در بزرگسالی را افزایش می دهد.

مطالعات نشان داده اند استفاده از مکمل منیزیم برای بهبود کیفیت خواب کودکان مناسب است و می تواند به خواب آنها کمک کند.

بله! بر اساس مطالعاتی که صورت گرفته است کمبود ویتامین د می تواند به خواب کودک آسیب وارد کند و آن را در معرض کم خوابی قرار دهد.